Wizyta u fryzjera i kosmetyczki w reżimie sanitarnym. O czym trzeba pamiętać? Jak się przygotować?

Od poniedziałku 18 maja znów otwarte będą zakłady fryzjerskie oraz kosmetyczne w reżimie sanitarnym. Na co należy zwrócić uwagę w czasie wizyty u fryzjera?

Podczas środowej konferencji prasowej premier RP Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie III etapu odmrożenia gospodarki. Od 18 maja w reżimie sanitarnym funkcjonować będą mogły lokale gastronomiczne, ale także salony fryzjerskie oraz kosmetyczne. 

Zakłady fryzjerskie i kosmetyczne czynne od 18 maja. O czym należy pamiętać podczas wizyty?

Szef platformy Booksy, umożliwiającej zarejestrowanie się na wizytę do fryzjera, poinformował o tym, że w ciągu minuty dochodzi do 300 rezerwacji. Oznacza to, że od przyszłego tygodnia spora grupa Polaków ruszy do zakładów fryzjerskich. Należy jednak pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa, do których zalicza się: 

  • umawianie wizyt bez kontaktu z innymi osobami;
  • zachowanie odległości 2 metrów między innymi osobami w salonie;
  • noszenie jednorazowych maseczek oraz rękawiczek;
  • dokonywanie płatności w sposób bezkontaktowy. 

Podobne zasady dotyczą osób, które w najbliższych dniach udadzą się do zakładów kosmetycznych. W zaleceniach wyszczególniono również to, aby w czasie wizyty nie korzystać z telefonów oraz nie przychodzić z osobami towarzyszącymi, a także korzystać z bielizny jednorazowej oraz podkładu jednorazowego do gromadzenia odpadów niemających kontaktów z krwią. 

Zobacz wideo Bon turystyczny o wartości 1000 zł. Za co będziemy mogli nim zapłacić?

Zakłady fryzjerskie oraz kosmetyczne w reżimie sanitarny. Jakie obowiązki mają pracownicy? 

Ministerstwo Rozwoju przedstawiło również szereg zaleceń dla fryzjerów oraz pracowników zakładów kosmetycznych. Fryzjerzy są zobowiązani do: 

  • noszenia rękawiczek, maseczek oraz przyłbic podczas wykonywania usługi;
  • stosowania odzieży ochronnej;
  • oczyszczania dotykanej powierzchni kilka razy dziennie;
  • dezynfekcji narzędzi po każdym kliencie. 

Resort rekomenduje także, aby fryzjerzy codziennie rano mierzyli sobie temperaturę ciała. Podobne środki bezpieczeństwa sugerowane są kosmetyczkom. Zarówno w przypadku zakładów fryzjerskich, jak i kosmetycznych ważne jest zachowanie dystansu 2 metrów pomiędzy stanowiskami dla klientów. Jeśli jest to niemożliwe, należy zamontować ekrany ochronne pomiędzy stanowiskami w postaci pleksi, ścianek bądź przepierzeń. 

Szczegółowe zasady funkcjonowania zakładów fryzjerskich znajdują się w TYM MIEJSCU, natomiast zalecenia dla zakładów kosmetycznych TUTAJ. Powinni zapoznać się z nimi pracownicy tych miejsc oraz klienci. 

Więcej o: