Naukowcy z Finlandii zbadali skuteczność maseczek. Poliestrowe są skuteczniejsze od bawełnianych

Naukowcy z Finlandii zbadali skuteczność maseczek, jeśli chodzi o skuteczność w przepuszczaniu cząsteczek koronawirusa. Okazuje się, że maseczki poliestrowe są dwukrotnie skuteczniejsze od bawełnianych. Obu rodzajom materiału jednak daleko do tych przeznaczonych do profesjonalnego użytku.

Jak informuje narodowa rozgłośnia radiowa Finlandii Yle, tamtejsi naukowcy przetestowali maseczki, pod kątem skuteczności zatrzymywania cząsteczek koronawirusa. Wyniki pokazują, że większość maseczek może spowolnić, ale nie zatrzyma rozsiewania wirusa. Jak podkreślał profesor Ali Harlin z Technical Research Centre of Finland (VTT), które przeprowadziło badanie, maski mogą być dodatkowym elementem ochrony społeczeństwa, ale same w sobie nie są odpowiedzią. Potrzebna jest dobra ogólna higiena, mycie rąk oraz odpowiednie noszenie maseczek.

Zobacz wideo Maseczki ochronne - nie popełniaj tych błędów

Harlin twierdzi, że ludzie mogą chronić się, przede wszystkim zachowując odpowiedni dystans od innych osób, ale w zatłoczonych miejscach powinni nosić maseczki.

To zdecydowanie pomaga w zatrzymaniu nieświadomego zakażania innych osób. Kiedy mówimy, wypuszczamy do powietrza krople, kiedy kaszlemy, wypuszczamy bardzo dużo kropli. To na nich przemieszcza się wirus, ale maska może zatrzymać lub spowolnić ten proces

- mówi Harlin.  

Maseczki poliestrowe lepsze od bawełnianych

Badania przeprowadzone przez Technical Research Centre of Finland (VTT) pokazują, że ze względu na wodoodporność, maseczki poliestrowe są skuteczniejsze od bawełnianych. Ponadto te wykonane z bawełny filtrują zaledwie jakieś 20-30 procent cząsteczek, podczas gdy poliestrowe mają skuteczność na poziomie 40-50 proc. Te maseczki to wciąż jednak ułamek skuteczności profesjonalnych, o czym dla gazeta.pl mówił dr Paweł Grzesiowski.

Zobacz wideo Czy obowiązek zakrywania twarzy powstrzyma rozwój koronawirusa?

Profesor Harlin zaznacza jednak, że wybór, jaką nosić maseczkę,  należy do każdego indywidualnie. Ważne jest, by posiadać taką, która nie przeszkadza w oddychaniu. Dodaje także, że są osoby, które nie powinny w ogóle zakrywać ust i nosa, więc muszą stosować inne środki bezpieczeństwa. 

***

W Gazeta.pl chcemy być dla Was pierwszym źródłem sprawdzonych informacji, ale też wsparciem i inspiracją w tych trudnych czasach. PRZECZYTAJ NASZĄ DEKLARACJĘ i weź udział w badaniu 

Więcej o:
Komentarze (53)
Naukowcy z Finlandii zbadali skuteczność maseczek. Poliestrowe są skuteczniejsze od bawełnianych
Zaloguj się
 • sunzi15

  Oceniono 14 razy 12

  Skutecznosc powszechnego obowiazku noszenia masek
  potwierdzila sie jedynie we wzroscie dobrobytu
  tych, co tym zamaskowanym businessem zawiaduja,
  jak np. w rodzinie naszego glownego menagera od koronavirusa.

 • junk92508

  Oceniono 24 razy 12

  Ale nawet bawełniania jest lepsza niż żadna....

  Nie musi być idealnie - ważne żeby tempo rozprzestrzeniania sie wirusa było na tyle niskie że więcej osób będzie zdrowieć niż chorować...

 • tonz2

  Oceniono 8 razy 8

  Worek foliowy na głowie daje 100% zabezpieczenia

 • gonzo44

  Oceniono 7 razy 7

  A te od szumowskiego - tzw. "szumowinki" (tak jak są chuistki "arafatki"), to jak skuteczne są?

 • topjar

  Oceniono 4 razy 4

  @e50504
  "I co? Wy tak łazicie od miesiąca z plastikiem na pysku po ulicach jak debile? :D
  Przecież milicja w ogóle nie zwraca na to uwagi"

  Nie ma lepszych specjalistów od tworzenia martwego prawa jak Polacy!!!

  Generalnie przepisów regulacyjnych jest już tyle, że na każde zagadnienie można znaleźć kilka prawnie uzasadnionych wykładni, a na koniec prawo unijne wymiata...

 • sandwich1

  Oceniono 2 razy 2

  Najlepsze są worki foliowe. 100% skuteczności. Wolę jedna chodzić w bawełnie niż w poliestrze. Właśnie ze względu na przepuszczalność powietrza. Czyli naukowcy właśnie odkryli coś, co każde dziecko zna z autopsji.

 • jami100

  Oceniono 2 razy 2

  Skutecznosć zależy od ilości włókienek, którą napotyka kropelka z wirusem. Jedno napotakne włokienko zatrzyma kropelkę lub zmieni jje kierunek. Resztę niech każdy sobie sam dośpiewa.

 • dziadwawelski

  Oceniono 1 raz 1

  Produkcja i używanie/zużywanie kolejnego goomna, które szybko kończy jako śmieć ze "stylowymi plastikowymi" wstawkami to kolejny przejaw zidiocenia ludzkości !

 • takaprawda3000

  Oceniono 1 raz 1

  Chyba poliestrowe są 2 razy mniej badziewne. Te wszystkie maseczki bez filtrów to sobie można wsadzić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX