Masowe zwolnienia w Ikei w Wielbarku. Pracę w szwedzkim koncernie straci 150 osób

Jak donosi portal dlahandlu.pl, Anna Gawryszczak, dyrektorka zarządzająca IKEA Industry Wielbark poinformowała PAP w piątek, że "spółka mając na uwadze stabilne funkcjonowanie firmy w perspektywie długoterminowej, musiała podjąć decyzję o redukcji zatrudnienia". Obecnie fabryka zatrudnia 1600 osób.

Koncern Ikea zwolni ok. 10 proc. pracowników w fabryce w Wielbarku koło Szczytna (warmińsko-mazurskie), co przekłada się na 150 osób. Jak podaje Ikea, przyczyną zwolnień jest dostosowanie poziomu produkcji do zmniejszonego popytu, na który w głównej mierze wpłynęła pandemia COVID-19.

Zobacz wideo Gowin o spadku PKB i prognozowanym bezrobociu

IKEA zapowiada, że zwolnieni pracownicy nie zostaną na lodzie

Portal dlahandlu.pl przytacza wypowiedź dyrektorki Gawryszczak, która zapewnia, że zwolnionym pracownikom zostanie zapewniona pomoc w przekwalifikowaniu się lub znalezieniu nowej pracy. Dodaje, że pandemia Covid-19 zmieniła życie wszystkich, jako osób prywatnych, członków rodzin, pracowników i pracodawców.

- IKEA Industry Wielbark obecnie dostosowuje poziom produkcji do nowej rzeczywistości i do zmniejszonego popytu, związanego głównie z tzw. lockdown w wielu krajach. Zmniejszyliśmy tempo produkcji i wprowadziliśmy tymczasowe przestoje. W warunkach ograniczonej produkcji, prowadzimy działania związane z usprawnieniami i organizujemy szkolenia dla naszych pracowników - wyjaśniała.

Dyrektorka mówiła także o rozwiązaniach finansowych wprowadzonych przez Ikeę na czas pandemii. Firma wprowadziła modele wynagrodzeń, które mają zapewnić stabilność dochodów pracowników w trudnym okresie.

IKEA kończy z hipermarketami w Polsce

Jak pisaliśmy na początku marca, planowany na przyszły rok hipermarket Ikei w Szczecinie będzie ostatnim wielkopowierzchniowym sklepem szwedzkiego koncernu meblowego w Polsce. Przynajmniej na razie. Sieć planuje rozwijać inne formy sprzedaży, w tym m.in. e-commerce.

Zmiany są podyktowane potrzebą dotarcia do większej liczby potencjalnych klientów. W obecnej, dobrze znanej Polakom formie - hipermarketach o ogromnej powierzchni umiejscowionych na obrzeżach miast - Ikea dociera tylko do połowy polskich gospodarstw domowych. Nowe rozwiązania mają ułatwić dostęp do produktów Ikei tym osobom, które do tej pory znajdowały się poza zasięgiem sieci.

Więcej o:
Komentarze (129)
Masowe zwolnienia w Ikei w Wielbarku. Pracę w szwedzkim koncernie straci 150 osób
Zaloguj się
 • druga_wieza

  Oceniono 29 razy 17

  Lepiej zwolnić zbędnych niż wspólnie zatonąć w przeciążonej szalupie.
  Przykre?
  To zależy. Dla 150 zwolnionych to przykre. Dla pozostałych 1450 pracujących to dobra wiadomość.

 • adas_tornado

  Oceniono 19 razy 15

  zwolnieni dostana tarcze i beda z nia biegac na wiecach dudy...

 • starykawaler35

  Oceniono 23 razy 13

  Spokojnie ...Mateusz m powiedział że wszystko jest pod kontrola...

  i ja mu nie wierze

 • Jan Sadoch

  Oceniono 17 razy 9

  I dobrze. To bastion PiSu. Niech zobaczą do czego doprowadza polityka. IKEA i tak jest super pracodawcą. Wiem to od znajomych tam pracujących. Skoro muszą zwolnić to znaczy, że muszą.

 • elak2013

  Oceniono 11 razy 9

  Po prostu już się zaczęło zwalnianie. Nic pokoronawirusie nie będzie takie same.

 • adamsky33

  Oceniono 11 razy 7

  Wspolczuje tym ktorzy straca prace. Pissdziory napewno dadza wielo milionowy bonus...jak zawsze

 • gonzor

  Oceniono 23 razy 7

  Firma wprowadziła modele wynagrodzeń, które mają zapewnić stabilność dochodów pracowników w trudnym okresie. pie...na nowomowa
  czyli ujebała wszystkim po 20%,

 • kka69

  Oceniono 7 razy 5

  Pierwsi do zwolnień są zawsze ci z umów śmieciowych.
  A PIS przed poprzednimi wyborami obiecywał rozwiązać problem pracy na śmieciówkach.
  Oszuści.

 • u-204

  Oceniono 5 razy 3

  A wystarczyło zapytać załogę i dać do wyboru: albo obniżka wynagrodzeń dla wszystkich o 10% albo pracę straci 10% pracowników (bez ujawniania kto). Ludzie oczywiście wybraliby pierwszą opcję, ale po co ich pytać, nie ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX