Jest porozumienie Francji i Niemiec. Aż 500 miliardów euro na odbudowę Europy

Niemcy i Francja wspólnie proponują europejski program na sumę pół biliona euro na rzecz gospodarczej odbudowy po koronakryzysie.

Niemcy i Francja podjęły wspólną inicjatywę na rzecz gospodarczej odnowy Europy. Kanclerz Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron na konferencji prasowej w Berlinie i Paryżu przedstawili w poniedziałek (18.05.2020) wspólny program odbudowy europejskiej gospodarki na sumę pół biliona euro. Komisja Europejska miałaby pozyskać te pieniądze na rynkach finansowych i spłacać w następnych latach z unijnego budżetu.

- Koronakryzys wymaga nadzwyczajnego, jednorazowego, wyjątkowego wysiłku - powiedziała kanclerz Merkel po naradzie z francuskim prezydentem Macronem. Jak podkreślają politycy, fundusz ten ma służyć „ambitnemu, tymczasowemu i ukierunkowanemu zwalczaniu gospodarczych następstw koronakryzysu w ramach wieloletnich ram finansowych UE".

Wsparcie otrzymać mają szczególnie inwestycje w zakresie przemian ekologicznych i cyfrowych.

Zobacz wideo Jak polska tarcza antykryzysowa wypada na tle Europy? Komentuje prof. Javorcik

Północ kontra Południe

Na szczycie Unii Europejskiej przywódcy państw i rządów zlecili pod koniec kwietnia Komisji Europejskiej opracowanie planu odbudowy. Jego celem ma być szybkie wyprowadzenie z recesji europejskiej gospodarki po pandemii koronawirusa. Najpierw mowa była o funduszu rzędu jednego do dwóch bilionów euro. Jednak finansowanie i tryb wypłat środków w ramach planu odbudowy są bardzo kontrowersyjne. Północne kraje UE odrzucają jak dotąd zaciąganie przez Komisję Europejską długów. Pieniądze te potem zostałyby przekazane poszczególnym państwom w formie bezzwrotnej pomocy finansowej. Kraje takie jak Francja, Włochy i Hiszpania obstawały natomiast za formą pomocy, która nie zwiększałaby i tak już wysokiego zadłużenia Południa. Ze względu na rozbieżność stanowisk przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen musiała już kilkakrotnie przekładać termin przedstawienia swojej propozycji. Chce ona obecnie przedłożyć ten plan 27 maja. Porozumienie między Niemcami i Francją może ułatwić kompromis na płaszczyźnie europejskiej. 

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

Czytaj więcej: Lek na COVID-19. Europejska Agencja Leków zatwierdza remdesivir w leczeniu choroby

Więcej o:
Komentarze (92)
Jest porozumienie Francji i Niemiec. Aż 500 miliardów euro na odbudowę Europy
Zaloguj się
 • aron2004

  Oceniono 23 razy 15

  Powinniśmy bojkotować te lewackie ojro, lepiej poprosić Orbana o złote forinty

 • jzd

  Oceniono 22 razy 10

  Prawdziwy polak i katolik brzydzi się walutą UE wierzy tylko w boga i prezesa i słucha tylko zenka

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 19 razy 7

  Program aby Szumowski Investments sp. z o.o. zakupił następne maski za 50 milionów.

 • sunzi15

  Oceniono 8 razy 4

  Ciekawe na ile bedzie mogl liczyc PiS od ZBiRa?!

 • kuzorra

  Oceniono 11 razy 3

  To zadne pieniadze w porownaniu z tym co my przeznaczymy na walke z kryzysem... powiedzial Mateusz Pinokio - Morawiecki...

 • zwierzoczlekoupior

  Oceniono 10 razy 2

  a dla Wolakow figa z makiem.

 • krissydney

  Oceniono 3 razy 1

  Spoko , papier nie jest drogi, troche nadrukuja troche pożycza , zadłuża EU na 3 pokolenia i bedzie ok , im wystarczy ,żeby pierdzieć w stołki do końca życia i rozdawać socjal połowie Afryki , tymczasem Azjaci zapier...ja i za 20 lat nas wykupia, Brawo EU

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX