Kiedy pojedziemy do sanatorium? Znamy już datę. Co trzeba zrobić przed wyjazdem?

Kiedy pojedziemy do sanatorium? Zamknięcie sanatoriów i uzdrowisk było wymuszone przez epidemię koronawirusa w kraju. Wraz z kolejnymi etapami odmrażania gospodarki, przyszedł też czas na obiekty wypoczynkowe i uzdrowiskowe. Kiedy pojedziemy do sanatorium? Według aktualnych informacji, sanatatoria zostaną otwarte 15 czerwca.

Kiedy pojedziemy do sanatorium? Jak wygląda sytuacja?

Już informacje o pierwszych zachorowaniach w kraju doprowadziły do tego, że jeszcze przed nakazem zamknięcia tego typu obiektów, w sanatoriach zrobiło się pusto. Perspektywy już wówczas wydawały się być na tyle złe, że podmioty reprezentujące tego rodzaju placówki zaapelowały do premiera o objęcie ich tarczą antykryzysową.

Definitywne zamknięcie sanatoriów decyzją Narodowego Funduszu Zdrowia nastąpiło 21 marca. Miała ona charakter natychmiastowy, ale starano się umożliwić pensjonariuszom bezpieczny powrót do domu. Ich zamknięcie to nie tylko problem dla właścicieli i podmiotów prowadzących, ale też innych biznesów. Dodać trzeba, że sanatoria, uzdrowiska i miejsca wypoczynku dla osób starszych lub potrzebujących dłuższej regeneracji cieszyły się w ostatnich latach dużą popularnością. Obecnie cierpią też lokalne firmy nastawione na obsługę osób przyjeżdżających, jak choćby lokale gastronomiczne czy taksówkarze. 

Od kiedy sanatoria będą otwarte? Znamy już datę

Od kiedy sanatoria będą otwarte? Długo wyczekiwana data jest już znana: 15 czerwca 2020 roku sanatoria znów zaczną funkcjonować i przyjmować pensjonariuszy. Pamiętać trzeba jednak o licznych zmianach, które wejdą w życie. Potrzeba tutaj szczególnej ostrożności, jak zauważył minister zdrowia Łukasz Szumowski, bo osoby w sanatoriach to często starsi ludzie, którzy mogą posiadać tzw. ''choroby towarzyszące'', czyli osoby najbardziej narażone na cieżki przebieg zachorowania na Covid-19.

Przede wszystkim już 1 czerwca ruszą badania na obecność wirusa dla osób, które skierowano na leczenie sanatoryjne. Każdy kuracjusz musi być testowany przynajmniej tydzień przed wyjazdem. Nie muszą się więc martwić te osoby, które czekały nawet kilkanaście miesięcy w kolejce na pobyt w sanatorium jako przedłużenie leczenia szpitalnego. Miejsce dalej im przysługuje.  

15 czerwca ruszają sanatoria. Jakie zasady pozostają aktualne?

Wiemy już, że kuracjusze będą testowani na obecność wirusa i podjęte zostaną nadzwyczajne środki ostrożności. Jakie zasady pobytu w tego rodzaju placówkach pozostaną niezmienne? Trzeba się tutaj odwołać do regulacji ogłoszonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia 19 lipca 2019  roku. Oto najważniejsze punkty:

  • o skierowanie na leczenie w sanatorium można się ubiegać w 12 miesięcy po otrzymaniu poprzedniego
  • skierowanie należy dostarczyć do oddziału NFZ maksymalnie do 30 dni od jego wystawienia
  • starając się o miejsce w sanatorium należy skompletować dokumenty (skierowanie, wyniki badań, karty pobytu w szpitalach)
  • w przypadku uzasadnionej (np. poważną chorobą) niemożliwości udziału w turnusie należy zwrócić potwierdzone skierowanie wraz z uzasadnieniem do oddziału NFZ
  • pobyt osoby dorosłej w szpitalu uzdrowiskowym trwa 21 dni, dziecka zaś 27 i ma charakter bezpłatny
  • pobyt w sanatorium uzdrowiskowym trwa 21 dni i jest częściowo płatny w przypadku osoby dorosłej 
Zobacz wideo Jak inne państwa radzą sobie w czasie epidemii?
Więcej o: