Wiadomo, jak będziemy latać, kiedy już będzie można. Podano szczegóły przywracania ruchu na lotniskach

Wiceminister infrastruktury Marcin Horała przedstawił szczegóły dotyczące odmrażania rynku lotniczego po pandemii koronawirusa. Zapowiedział trzy etapy przywracania ruchu. Pierwszym jest ogłoszony w tym tygodniu powrót samolotów na trasach krajowych. Jest to możliwe dzięki podpisanemu przez premiera rozporządzeniu, które umożliwia rozpoczęcie operacji lotniczych w kraju.
Zobacz wideo Jakie procedury dotyczące wirusów w samolotach?

W drugim etapie, już po otwarciu granic, Polska zacznie przywracać połączenia międzynarodowe na terenie Unii Europejskiej - najpierw do krajów, w których podobnie jak w Polsce zostały zniesione ograniczenia epidemiczne. Marcin Horała zaznaczył, że rząd współpracuje w tej sprawie w rządami państw członkowskich. Pierwsze loty zagraniczne mają się pojawić w rozkładzie pod koniec pierwszej dekady lipca.

Marcin Horała zapowiedział, że na bieżąco będą się pojawiać informacje o kierunkach, do których zostaną przywrócone połączenia lotnicze, zarówno jeżeli chodzi o połączenia regularne, jak kierunki typowo wakacyjne.

W trzecim etapie znoszenia ograniczeń, pojawi się możliwość wykonywania lotów poza teren Europy, również na połączenia dalekodystansowe, przykładowo do Azji i Ameryki Północnej. Wiceszef resortu infrastruktury zaznaczył, że w tej chwili nie można precyzyjnie wskazać od kiedy to będzie możliwe. Podkreślił, że celem jest wznowienie połączeń w pierwszym możliwym momencie, aby zapewnić bezpieczeństwo pasażerom zarówno na początku, jak i na końcu podróży.

Marcin Horała zapewnił, że wszystkie polskie lotniska po uruchomieniu połączeń będą bezpieczne. Władze portów zastosują środki bezpieczeństwa, aby ograniczyć ryzyko związane z obecną sytuacją epidemiczną. Chodzi między innymi o pomiar temperatury ciała przed wejściem do terminala lotniska, zachowanie bezpiecznego odstępu pasażerów w całym procesie przejścia przez lotnisko, a na pokładzie samolotu zachowana zostanie odpowiednia liczba miejsc wolnych pomiędzy pasażerami.

Zachowany zostanie dystans społecznościowy po lądowaniu, przy odbieraniu bagaży i wyjściu z lotniska przylotu.

Na teren terminali wpuszczani będą tylko pasażerowie, lub w wypadkach wymaganej opieki pasażerowie z opiekunami. Wszyscy pasażerowie, pracownicy lotniska i linii lotniczych będą nosili maseczki ochronne w czasie podróży, a samoloty będą dezynfekowane po każdym locie.

Wiceminister zapewnił, że te wszystkie rozwiązania zapewnią nam wszystkim bezpieczeństwo i pozwolą na ograniczenie ryzyka rozprzestrzenienia się epidemii, przy jednoczesnym umożliwieniu powrotu do normalnego funkcjonowania.

Więcej o:
Komentarze (81)
Ruch lotniczy. Wiadomo, jak będziemy latać, kiedy już będzie można
Zaloguj się
 • alejagwiazd

  Oceniono 25 razy 21

  Horala przegral z kretesem wybory na prezydenta Gdyni. W nagrode pisia władza dala mu intratna pozycje wiceministra

 • niemamczasu

  Oceniono 17 razy 15

  Przecież to tylko zalecenia nie nakazy. Tako rzecze matołuszek

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 12 razy 12

  Będziemy latać... Guzik będziemy latać, zanim wsiądę do samolotu to najpierw LOT będzie mi musiał oddać kasę za bilet kupiony w styczniu na przelot w czasie wakacji wielkanocnych... Po drugie już mi biuro podróży oznajmiło żebym zapomniał o podróży za ocean w 2020 roku... Więc podróże typu Warszawa - Paryż będzie się odbywać po staremu... Autem albo pociągiem :-)

 • extrafresh

  Oceniono 15 razy 9

  Ok, ale kto będzie chciał przyjąć pasażerów z Bulandy, gdzie każdego dnia jest 400+ nowych chorych na COVID i nie spada.

 • dymomierz

  Oceniono 10 razy 8

  Ludzie a kto będzie teraz latał? Trzeba być czubem ,kiedy już wiadomo, ze na świecie różnego cholerstwa po lotniskach można się nabawić

 • nie_z_rzeczownikami

  Oceniono 10 razy 8

  "Pierwsze loty zagraniczne mają się pojawić w rozkładzie pod koniec pierwszej dekady lipca."... pogięło ich zupełnie. Zwłaszcza, że są kraje, w których przypadki COVID-u są już niemal zerowe, otwierają się na turystów pod pewnymi warunkami (np. Islandia), a my jak zwykle, będziemy siedzieć w tym swoim grajdole.

 • cheshire

  Oceniono 12 razy 8

  już widzę te odstępy w biegu do samolotu tanich linii. Jakie odstępy na pokładzie mniejszych samolotów typu ATR, gdzie są tylko dwa miejsca obok siebie? Życie znowu rozprawi się z teoriami pisowskich technokratów.

 • dublet

  Oceniono 11 razy 7

  Od 1965 roku popieram Rząd, Partię i Umiłowanego Przywódcę! Dziękuję Pierwszemu Prezesowi za szczęśliwe dzieciństwo i pokój na Świecie!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX