Ile będzie wynosił wyższy zasiłek dla bezrobotnych? Znamy kwotę

Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej potwierdziła w Polsat News, że wyższy zasiłek dla bezrobotnych będzie wynosił 1200 zł. Nadal nie jest jednak znany termin wypłaty świadczenia.

- Mamy przygotowane rozwiązania, które lada moment zostaną pokazane. Pan premier i pan prezydent zapowiedzieli, że będzie podniesiony zasiłek dla bezrobotnych i będzie. Myślę, że możemy już dziś powiedzieć, że będzie to 1200 zł - powiedziała w programie "Debata Dnia" w Polsat News Marlena Maląg. - Termin od kiedy niech jeszcze pozostanie tajemnicą - dodała minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Zobacz wideo Gowin o spadku PKB i prognozowanym bezrobociu

Z kolei trzymiesięczny zasiłek dla osób tracących pracę wynosiłby 1300 zł, czyli zostałby podniesiony z dotychczasowych 861 zł. Wprowadzenie takiego zasiłku w takiej wysokości zapowiedział już miesiąc temu Andrzej Duda. Rząd we wtorek ma przyjąć projekt ustawy, który mógłby zostać odczytany w Sejmie na najbliższym posiedzeniu.

Dodatek solidarnościowy - dla kogo?

Przyznanie dodatku solidarnościowego zapowiadał na początku maja prezydent Andrzej Duda. Ma być to świadczenie przeznaczone dla wszystkich osób, które straciły pracę przez epidemię koronawirusa. Przez trzy miesiące osoby te mają otrzymywać 1200 zł netto. Druga opcja zakłada jednak, że trafiłby on tylko do tych osób, które nie mają prawa do zasiłku dla bezrobotnych, czyli np. dla zatrudnionych na umowach śmieciowych. O tym, że projekt jest już na zaawansowanym etapie, informowaliśmy w next.gazeta.pl parę dni temu. 

Dodatek solidarnościowy ma przysługiwać najpóźniej od lipca, ale plan zakładał również termin czerwcowy. Jest on możliwy do dotrzymania, wynika z informacji podanych przez "Fakt". Dziennik ustalił, że prace są już na finiszu, a projekt ma niebawem trafić do Sejmu (po przyjęciu go 26 maja przez rząd).

Więcej o: