Loty międzynarodowe. Od kiedy powróci międzynarodowy ruch lotniczy?

Loty międzynarodowe wciąż pozostają wstrzymane. Do kiedy będzie obowiązywał zakaz lotów? Kiedy zostaną otwarte granice dla turystów?

Loty międzynarodowe: do kiedy wstrzymane są loty za granicę?

Loty międzynarodowe z Polski wstrzymane są już od 15 marca 2020. Rząd w celu uniknięcia szerzenia się zakażeń w kraju, podjął szereg restrykcyjnych działań, wśród których znalazło się m.in. 

  • zamknięcie placówek opiekuńczych i edukacyjnych
  • zamknięcie galerii, sklepów i punktów usługowych
  • zamknięcie granic państwowych dla cudzoziemców.

Wśród ograniczeń znalazło się także wstrzymanie ruchu lotniczego, ze szczególnym naciskiem na loty międzynarodowe. Wszyscy obywatele Polski otrzymali możliwość powrotu do kraju pod warunkiem odbycia dwutygodniowej kwarantanny. Zorganizowano nawet specjalną akcję "Lot do domu", gdzie z pomocą narodowego przewoźnika - linii lotniczych LOT - sprowadzano z za granicy tych Polaków, którzy nie mieli możliwości skorzystania z innych możliwości powrotu do domu. Od tamtego czasu szansa odbywania lotów międzynarodowych i krajowych została całkowicie zawieszona.

Kiedy otwarcie granic dla turystów chcących odwiedzić Polskę?

Jako że sezon wakacyjny tuż tuż, wiele osób zastanawia się, kiedy nastąpi otwarcie granic dla turystów. I to zarówno tych chcących odwiedzić Polskę, jak i tych, którzy chcą wyjechać z kraju. Informujemy, że osoby chcące udać się na wakacje za granicę, mogą to uczynić w każdym momencie, jednak muszą się liczyć z koniecznością odbycia kwarantanny natychmiast po powrocie do kraju. Kiedy ten obowiązek zostanie zniesiony? Póki co nie wiadomo. Nie ma także żadnych wiadomości co do tego, kiedy granice Polski otworzą się dla zagranicznych turystów i osób odwiedzających Polskę. Istnieją jednak przesłanki wskazujące, że data otwarcia granic, która jest brana pod uwagę to 15 czerwca. Właśnie ten dzień wskazał w swoim wywiadzie dla Programu I Polskiego Radia wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń. Podkreślał jednak również, że ostateczna decyzja należy do premiera i będzie ona uzależniona od dalszego rozwoju epidemii koronawirusa. 

Wakacje 2020: czy jesteśmy skazani na wypoczynek w kraju?

Wakacje 2020 na pewno będą się różnić od tych dotychczasowych. Reżim sanitarny i różnorodne obostrzenia sprawiają, że wiele osób rezygnuje z planów spędzenia ich poza granicami kraju i rozgląda się za możliwością wyjazdu na obszarze Polski. Dodatkową zachętą wydaje się bon turystyczny, który w najbliższym czasie ma zostać dopracowany, tak aby jeszcze przed wyborami prezydenckimi mógł trafić do obywateli. Bon ten ma być skierowany do osób zatrudnionych na etacie i zarabiających poniżej 5200 złotych brutto. Kwota 1000 złotych w formie karty przedpłaconej mogłaby być spożytkowana na noclegi, wycieczki turystyczne. 90% tej kwoty finansowałoby państwo, resztę pracodawca. Szczegóły tego projektu nie są jednak jeszcze do końca opracowane i nie wiadomo, kiedy trafią pod obrady. 

Zakaz lotów: do kiedy będzie obowiązywać?

Zakaz lotów obowiązujący już od ponad dwóch miesięcy jest dużym obciążeniem zarówno dla pasażerów, którzy nie mogą podróżować w wygodny i szybki sposób, jak i dla przewoźników, którzy z każdym dniem generują gigantyczne straty. Dlatego tak bardzo oczekiwane są wszelkie informacje na temat wznowienia międzynarodowego ruchu lotniczego. Oficjalne przekazy mówią o wstrzymaniu lotów krajowych do 31 maja, natomiast międzynarodowych do 6 czerwca. Jakie są dalsze plany? Trudno przewidzieć. Na pewno wpływ na sytuację będzie miał postęp epidemii i to czy nie pojawią się duże ogniska zakaźne zarówno w kraju jak i za granicą. Z informacji przekazanych ostatnio przez rzecznika rządu, Piotra Mullera, dowiadujemy się, że w sferze rozmów jest obecnie możliwość przywrócenia połączeń lotniczych między Polską a kluczowymi krajami Wspólnoty Europejskiej. Na więcej szczegółów musimy jednak poczekać. 

Wznowienie lotów krajowych od 1 czerwca staje się faktem. PLL LOT ogłosił, że:

Z dniem 1 czerwca br. Polskie Linie Lotnicze LOT wznawiają loty pasażerskie. Pierwszy, pilotażowy etap obejmuje stopniowe przywracanie połączeń krajowych, nastawionych przede wszystkim na wsparcie biznesu i budzącej się branży turystycznej

Wznowienie połączeń obejmuje połączenia:

  • do trzech razy dziennie na trasie Warszawa-Gdańsk,
  • do dwóch razy dziennie z Warszawy do Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Wrocławia i Zielonej Góry,
  • oraz raz dziennie z Krakowa do Gdańska.

Z kolei Ryanair ogłosił listę połączeń międzynarodowych z Gdańska, Krakowa, Poznania, Bydgoszczy, Rzeszowa, Modlina, Wrocławia, Szczecina i Katowic od lipca i sierpnia. Wśród planowanych lotów są m. in. te do Wielkiej Brytanii, na Ukrainę czy na Maltę. 

Zobacz wideo Jakie będą wakacje?
Więcej o: