Loty w czasie pandemii. Jakie restrykcje będą obowiązywały w czasie podróży samolotem?

Od 1 czerwca PLL LOT uruchomią połączenia krajowe. Będą się jednak one odbywały przy zachowaniu określonych zasad sanitarnych. Te w piątek podał Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Nowe zasady zostały opracowane na podstawie wytycznych Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Urząd Lotnictwa Cywilnego. Jak dodano, obowiązywać one będą zarówno na polskich, jak i europejskich lotniskach.

- Naszym priorytetem podczas tworzenia wytycznych było zdrowie i bezpieczeństwo pasażerów na lotniskach i pokładach samolotów. Chcemy, by pasażerowie czuli się w pełni bezpiecznie, podróżując samolotem. Jednolite procedury mają także na celu zapobiegnięcie sytuacji, w której lotnictwo stanie się źródłem ponownej infekcji - podkreślił prezes ULC Piotr Samson.

Zobacz wideo Koniec z noszeniem maseczek? Rząd ogłosił nowe zalecenia

Jakie obostrzenia będą obowiązywały na lotniskach?

Urząd wyjaśnił, że zgodnie z wytycznymi na lotniskach będą prowadzone pomiary temperatury przy wejściu do terminali. Do terminala będą mogli wejść tylko pasażerowie z biletami. Urząd zachęca ponadto, by jeśli to możliwe, odprawiać się on-line.

Na lotniskach obowiązywać będzie również dystans społeczny rozumiany jako zachowanie 1,5 m odstępu pomiędzy ludźmi. Trzeba będzie także nosić maseczkę. Ograniczone będzie też korzystanie z usług i obiektów lotniskowych, np. placów zabaw czy palarni.

ULC zaznaczył, że nowością będzie obowiązek wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia, zgodnie z instrukcją przewoźnika, jeszcze przed odlotem samolotu.

Urząd dodał, że lotniska mają zapewnić dostęp do środków dezynfekujących oraz płatnych dyspenserów z maseczkami ochronnymi. W celu ograniczenia bezpośredniego kontaktu między pasażerami a pracownikami lotnisk, np. w punktach informacji, kontroli paszportowej czy odprawy, zostaną zainstalowane ekrany ochronne. Pracownicy lotnisk będą zaopatrzeni w sprzęt ochronny, a terminale będą regularnie czyszczone i dezynfekowane.

Jakie restrykcje będą obowiązywały w samolotach?

ULC poinformował, że na pokładach samolotów personel będzie nosił maseczki oraz rękawiczki. Pasażerowie będą zobowiązani do zakrywania maseczką ust i nosa przez cały lot. Dodatkowo maseczki powinno się zmieniać co cztery godziny.

W samolotach - jak dodano - ograniczony zostanie serwis pokładowy, tak by maksymalnie zmniejszyć bezpośredni kontakt pasażerów z załogą. Napoje i przekąski będą serwowane w indywidualnych opakowaniach. Pasażerowie będą zaś zobowiązani do wypełnienia Karty Lokalizacji Podróżnego przed lądowaniem.

Urząd zachęca ponadto do ograniczenia bagażu podręcznego. Według zaleceń, po przylocie powinniśmy też bezzwłocznie opuścić terminal.

Szef ULC zwrócił uwagę, że tylko konsekwentne stosowanie się do zaleceń sprawi, że latanie będzie bezpieczne.

- W najbliższym czasie planujemy kontrole na lotniskach, aby sprawdzić egzekwowanie nowych wymagań. Apeluję również do pasażerów o wykonywanie poleceń personelu lotniczego i pracowników lotnisk. Jestem przekonany, że dzięki współpracy i wzajemnemu zrozumieniu podróż lotnicza przebiegnie szybko i sprawnie - podsumował Samson.

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: