PIT 2020. Przedsiębiorcy muszą złożyć zeznanie podatkowe do 1 czerwca

Z powodu epidemii koronawirusa termin składania PIT-ów i zapłaty podatku rocznego został wydłużony do 1 czerwca. W indywidualnych przypadkach termin do wniesienia opłaty zostanie wydłużony. Wyjaśniamy, kiedy może nastąpić jego odroczenie.

Przez epidemię koronawirusa i związanym z nią zamrożeniem gospodarki wielu przedsiębiorców znalazło się w trudnej sytuacji finansowej. Część z nich poniosła na tyle duże straty finansowe, że nie będą mogli zapłacić podatku rocznego w terminie. Ministerstwo Finansów jest przygotowane na taką ewentualność. Co powinni zrobić przedsiębiorcy w takiej sytuacji?

- Mogą złożyć wniosek o odroczenie terminu zapłaty podatku lub rozłożenie go na raty - wyjaśniał w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Paweł Jurek, rzecznik Ministerstwa Finansów. Dodał również, że resort w pierwszej kolejności będzie rozpatrywał podania tych przedsiębiorców, którzy faktycznie ucierpieli na epidemii. Wnioski będą rozpatrywane indywidualnie.

Zobacz wideo Jak prowadzić biznes w czasie pandemii? Rozmowa z ekspertem OLX

Ministerstwo Finansów w poradniku na swojej stronie internetowej wskazuje na dwie przesłanki - wystąpienie trudnej sytuacji materialnej u przedsiębiorcy w związku z epidemią koronawirusa oraz na ważny interes podatnika albo publiczny.

Pierwsza z nich oznacza, że podatnik z powodu nadzwyczajnych losowych przypadków nie jest w stanie uregulować zobowiązań. Z ważnym interesem publicznym mamy do czynienia wtedy, gdy zapłata podatku spowoduje konieczność sięgnięcia przez przedsiębiorcę po pomoc państwa, gdyż nie będzie w stanie zaspokajać swoich potrzeb materialnych.

PIT do 1 czerwca. Ministerstwo Finansów wyjaśnia, jak złożyć zeznanie podatkowe

"Osoby prowadzące własny biznes wypełniają formularz PIT-36 (albo PIT-36L, jeśli płacą podatek liniowy). Mogą skorzystać z e-deklaracji znajdujących się na stronie Ministerstwa Finansów albo przesłać zeznanie papierowe. Roczny PIT wpłacają na swój indywidualny mikrorachunek – można go znaleźć na prowadzonym przez resort finansów Portalu Podatkowym" - przypomina "RP"

Z uwagi na wyjątkowe okoliczności, w tym roku MF daje więcej czasu na złożenie zeznań podatkowych. Choć standardowy termin minął 30 kwietnia, w tym roku można złożyć PIT do 1 czerwca (31 maja 2020 r. to niedziela, dzień ustawowo wolny od pracy, dlatego termin przesuwa się na poniedziałek, tj. 1 czerwca 2020 r.) bez żadnych konsekwencji (brak odsetek za zwłokę). Dotyczy to wszystkich zeznań rocznych: PIT-36, PIT-36L, PIT-36S, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39.

Dla osób, które rozliczają się na drukach PIT-37 i PIT-38 w usłudze Twój e-PIT zostało automatycznie zaakceptowane zeznanie podatkowe (jeśli wcześniej nie zostało złożone samodzielnie). Gdyby okazało się, że automatycznie zaakceptowane przez administrację skarbową zeznanie trzeba skorygować, to można to nadal zrobić zarówno poprzez usługę Twój e-PIT, aplikację e-Deklaracje lub też w sposób tradycyjny na papierowym formularzu. Osoby prowadzące działalność gospodarczą samodzielnie wypełniają i przesyłają zeznanie do urzędu skarbowego.

Po 30 kwietnia nadal można skorzystać z usługi i do 1 czerwca, poprzez opcję korekty deklaracji, która została automatycznie zaakceptowana, złożyć swój PIT. Składając korektę można w deklaracji zmienić wszelkie zawarte automatycznie informacje m.in. dane dot. ulg czy OPP, której przekazujemy1% podatku.

Więcej informacji o usłudze znajduje się na stronie podatki.gov.pl, są tam również odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, w tym dot. rozliczenia PIT po 30 kwietnia - Q&A.

Więcej o: