Wakacje 2020. Kiedy otwarcie granic Unii Europejskiej dla turystów?

Wakacje 2020. Kiedy otwarcie granic Unii Europejskiej dla turystów? Państwa stopniowo znoszą obostrzenia i odmrażają gospodarki. Niektóre z nich otwierają granice dla obywateli wybranych państw. Kiedy możemy spodziewać się otwarcia polskich granic?

Kiedy otwarcie granic UE dla turystów?

Pandemia koronawirusa dotknęła wiele państw w Europie, szczególnie kraje poludniowe takie jak Włochy czy Hiszpanię, ale też Wielką Brytanię. W części państw sytuacja epidemiczna powoli stabilizuje się, a władze wprowadzają kolejne etapy odmrażania gospodarki. Wiele wskazuje na to, że wewnętrzne granice Unii Europejskiej zostaną niedługo otwarte dla ruchu turystycznego. Wspomniała o tym minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, która w wypowiedzi dla portalu GazetaWroclawska.pl wskazała, że najprawdopodobniej większość kontroli wewnątrz Unii Europejskiej zostanie zniesiona do połowy czerwca. Rozmowy dotyczą głównie otwarcia granic Strefy Shengen i niektórych państw UE. W Polsce resorty również pracują nad szczegółami i wariantami otwarcia granic. 15 czerwca mają zostać uruchomione również loty międzynarodowe. 

Otwarcie granic UE. Które państwa otworzyły granice?

Jak wygląda sytuacja w poszczególnych państwach UE?

  • Włochy - od 3 czerwca granice mają być otwarte dla turystów z krajów europejskich, 
  • Słowenia - od 15 maja podróżni z Unii Europejskiej mogli odwiedzać państwo bez konieczności odbywania kwarantanny, aktualnie bez kwarantanny mogą przyjeżdżać tylko obywatele Chorwacji oraz osoby, które spełniają jedno z kryetriów: posiadanie potwierdzonej rezerwacji zakwaterowania w Słowenii, uczestnictwo w pogrzebie (pod warunkiem opuszczenia terytorium Słowenii w ciągu 24 godzin), odwiedziny bliskich krewnych (pod warunkiem opuszczenia terytorium Słowenii w ciągu 24 godzin), osoby w tranzycie opuszczające terytorium Słowenii w ciągu 24 godzin,
  • Grecja - od 15 czerwca Grecję będą mogli odwiedzać obywatele 29 państw, w tym Polski. Jest jednak jeden warunek: turyści przylatujący z lotniska w Katowicach będą musieli przejść testy na koronawirusa i do czasu otrzymania wyniku zostać w wyznaczonym przez Greków hotelu, 
  • Węgry - na terytroium mogą wjeżdżać obywatele Austrii, o ile mają negatywny wynik testu na koronawirusa najdalej sprzed 4 dni oraz Czech i Słowacki, jeśli nie będę na Węgrzech dłużej niż 48 godzin,
  • Chorwacje - kraj ma nadal zamknięte granice dla większości państw, oprócz Polski, Czech i Niemiec.

Tegoroczne wakacje na pewno będą inne niż dotychczas. Przede wszystkim większość osób, które dotąd preferowały wypoczynek zagraniczny zmuszona zostanie do przesunięcia terminu wylotu bądź zrezygnowania z niego. Osoby, które w tym momencie zdecydowałyby się wyjechać za granicę np. samochodem, po powrocie do kraju musiałyby odbyć obowiązkową kwarantannę, co dodatkowo zniechęca do podróży poza Polskę. 

Większość krajów zagranicznych, które najchętniej odwiedzają Polacy, tj. Turcja, Grecja, Bułgaria, powoli przygotowuje się na przyjęcie zagranicznych turystów. Wszędzie jednak będą obowiązywały nowe wytyczne sanitarne i zmiany w funkcjonowaniu hoteli i restauracji. Wydaje się, że obarczeni wieloma zasadami, limitami i ograniczeniami spędzimy te wakacje zdecydowanie mniej beztrosko niż to miało miejsce dotychczas. 

Zobacz wideo Co z bonem turystycznym?

Wakacje 2020: czy Polacy ruszą w Polskę?

Wakacje 2020 ze względu na szczególną sytuację panującą na świecie mogą okazać się dobrą okazją do lepszego poznania własnego kraju. Nie obowiązują bowiem żadne ograniczenia w poruszaniu się po Polsce. Wręcz przeciwnie - zewsząd można usłyszeć słowa zachęty do podróżowania i wspierania rodzimej gospodarki i branży turystycznej. Sukces najbliższego sezonu turystycznego leży jednak w dużej mierze w rękach przedstawicieli branży turystycznej i tego jak wysokie koszty wypoczynku będzie musiał ponieść przeciętny Kowalski, który w tym roku zapewne ze względu na kryzys wywołany epidemią będzie miał na ten cel znacznie skromniejsze środki. Na ten moment trudno więc przewidzieć jak wakacje 2020 wpłyną na polską turystykę: czy pozwolą jej się podnieść, czy popchną w jeszcze większą zapaść niż ta którą obserwujemy dziś. 

Więcej o: