Jak będą wyglądać seanse filmowe? Rząd podał wytyczne dla kin

Za chwilę zostaną otwarte kina. Parę dni przed tym, rząd podał wytyczne dotyczące kin i ich organizacji w trakcie trwania epidemii koronawirusa. Dostępna tylko połowa miejsc.

- Od 6 czerwca wprowadzamy odmrożenie funkcjonowania kin, teatrów, filharmonii, audytoriów w domach kultury czy cyrków - zapowiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego. - To nie jest obowiązek, to możliwość - podkreślił Piotr Gliński. Początkowo otwarte będą przede wszystkim mniejsze kina. Nie otworzą się jednak multipleksy i duże sieci, które wydały oświadczenia, o przesunięciu terminów wznowienia działalności. Wśród powodów podany został brak wytycznych. Te rząd udostępnił we wtorek 2 czerwca, cztery dni przed umożliwieniem otwarcia kin.

Zobacz wideo Jak firmy, które przeniosą się do internetu, mogą zdobyć w OLX "1000 zł na start"?

Wytyczne dla kin. Jak będą wyglądać seanse filmowe?

Na pewno będzie mniej tłoczno, ponieważ udostępniona zostanie połowa miejsc. Rzędy powinny być zajmowanie naprzemiennie, z zachowaniem jednego miejsca odstępu Zasada ta nie dotyczy:

  • widza, który uczestniczy w pokazie z dzieckiem poniżej 13. roku życia;
  • widza, który uczestniczy w pokazie z osobą z orzeczeniem o niepełnosprawności, osobą z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, osobą z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub osobą, która ze względu na stan zdrowia nie może poruszać się samodzielnie;
  • osób wspólnie zamieszkujących lub pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym.

Widzowie w seansie mogą wziąć udział pod warunkiem, że będą zasłaniali usta i nos. Przy wejściach i wyjściach na teren kina oraz do toalety, powinny stanąć środków do mycia i dezynfekcji rąk. Kolejki mają zostać zorganizowane z zachowanie dystansu społecznego. 

Działać będzie strefa gastronomiczna, a w strefie konsumpcji posiłków także powinny pojawić się płyny do dezynfekcji. Sprzedażą art. spożywczych powinni zajmować się osoby pracujące w przyłbicach i tylko przy tym. 

Rząd zaleca podawanie danych osobowych, by móc poinformować o ewentualnym kontakcie z osobą zakażoną na wypadek stwierdzenia u któregoś widzów koronawirusa. 

Więcej o: