Nawet 350 zł "opłaty covidowej" za niektóre usługi. Jest reakcja Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

UOKiK reaguje na doniesienia o tym, że niektóre placówki medyczne oraz dentystyczne wprowadziły tzw. opłatę covidową, która w zależności od wykonywanej usługi może wynosić nawet 350 zł.

Do Urzędu Ochrony Klientów i Konsumentów napłynęły skargi, jakoby niektórzy dentyści oraz lekarze świadczący prywatne usługi pobierali dodatkowe opłaty ze względu na epidemię koronawirusa i koszty poniesione z tego powodu (maseczki ochronne, środki dezynfekcyjne itd.). 

Zobacz wideo Jak firmy, które przeniosą się do internetu, mogą zdobyć w OLX "1000 zł na start"?

UOKiK sprawdza. "Opłata covidowa" wynosi średnio około 70 zł

Jak wynika z kontroli UOKiK, 30 proc. skontrolowanych przedsiębiorców stosowało dodatkowe "opłaty covidowe". Ich wysokość wahała się pomiędzy symbolicznymi kwotami rzędu 10 zł do nawet 350 zł. Średnio pacjenci musieli dodatkowo zapłacić nieco ponad 70 zł. UOKiK podkreśla w komunikacie, że takich opłat nie wprowadziło żadne z sieciowych centrów medycznych. 

Szczególnie w tym trudnym czasie bądźmy ostrożni i porównujmy oferty pomiędzy placówkami medycznymi. Pod pretekstem wystąpienia dodatkowych kosztów niektórzy przedsiębiorcy realizują dodatkowe wynagrodzenie, weryfikujmy zatem całkowitą cenę usługi jeszcze przed jej rozpoczęciem lub podpisaniem umowy.

- zaapelował prezes UOKiK Tomasz Chróstny, prosząc także przedsiębiorców o uczciwość i rzetelne informowanie o cenach przed wykonaniem usługi. W komunikacie urząd przypomina też, że klienci mają pełne prawo do poznania rzetelnej informacji o ofercie.

Opłata covidowa. Co grozi przedsiębiorcom, którzy ją stosowali? 

A co grozi przedsiębiorcom, którzy stosowali tego typu metody? Prawidłowość uwidaczniania cen, w czym zawiera się również podawanie ich przed usługą, kontroluje Inspekcja Handlowa. Za nieprzestrzeganie przepisów przedsiębiorcy mogą otrzymać karę finansową w wysokości do 20 tys. zł. 

Osoby, które zauważą, że przedsiębiorca podwyższa cenę w związku z epidemią COVID-19, mogą zgłosić to do UOKiK na adres monitoring@uokik.gov.pl lub pod nr 801 440 220 albo 22 290 89 16.

Więcej o: