Baseny ponownie otwarte od 6 czerwca. Jakie są zalecenia? Jakie panują zasady?

Po niemal trzech miesiącach przerwy spowodowanej sytuacją epidemiologiczną, od dziś baseny ponownie mogą prowadzić swoją działalność. Wraz z tym wprowadzono szereg wytycznych, których muszą przestrzegać zarządcy i właściciele takich obiektów.
Zobacz wideo Zgromadzenia i wesela do 150 osób. Otwarte siłownie, baseny, kina i teatry. Nowe zalecania rządu

Podczas ostatniej konferencji prasowej dotyczącej luzowania obostrzeń, premier Mateusz Morawiecki wskazał na 6 czerwca jako datę ponownego otwarcia siłowni, klubów fitness i basenów. Jakie będą panowały zasady i jak będą wyglądały ograniczenia? Sprawdziliśmy wytyczne i zalecenia względem bezpieczeństwa, przedstawione przez polski rząd.

Wytyczne podzielone na pięć części. Dotyczą pracowników, użytkowników i całego obiektu

Pierwsza z grup przedstawionych przez rząd wytycznych dotyczy zapewnienia bezpieczeństwa w obiekcie przez jego zarządcę. W przypadku wejścia/kasy zaleca się między innymi zaznaczenie 2-metrowych odległości na podłodze lub wyraźne oddzielenie strefy oczekiwania, pozostawienie otwartych nieautomatycznych drzwi przez cały czas czy prowadzenie dezynfekcji bransoletek lub kluczy do szafek po każdym użytkowniku.

W przebieralniach i strefach z prysznicami, tam gdzie jest to możliwe rekomenduje się z kolei zapewnienie tylko ograniczonej liczby szafek, określenie osób korzystających jednocześnie z pryszniców, a także prowadzenie dezynfekcji.

Kolejna z grup zaleceń dotyczy zapewnienia bezpieczeństwa klientom. Zarządcy basenów powinni ustalać i kontrolować maksymalną liczbę użytkowników, dbać o zachowanie niezbędnego dystansu 2-metrowej odległości pomiędzy osobami stojącymi w kolejce oraz w otoczeniu pływalni, tj.: szatni, przebieralni, toalet, natrysków, brodzika czy też informować o korzystaniu z małych niecek i jacuzzi pojedynczo lub w kilka osób, które na co dzień ze sobą zamieszkują.

Co więcej, użytkownicy na terenie całego obiektu obowiązkowo muszą zasłaniać usta i nos z wyłączeniem kąpieli i pływania w basenie. Osłonę ust należy zdjąć dopiero wraz z ubraniem w przebieralni, z której bezpośrednio należy się udać pod natrysk.

Wszystkie zalecenia Ministerstwa Rozwoju i Głównego Inspektoratu Sanitarnego dostępne są na stronie Gov.pl.

Procedura w przypadku podejrzenia zakażenia. Lista obowiązków pracowników

Jeśli w jakimkolwiek momencie u pracowników czy odwiedzających basen zostaną zauważone niepokojące objawy, należy się zastosować do wszelkich wytycznych zamieszczonych na portalu rządowym.

Przede wszystkim w takich sytuacjach należy odsunąć pracownika od wykonywania swoich obowiązków na stanowisku pracy. Jeśli natomiast objawy pojawią się u odwiedzającego, w przypadku stwierdzenia wyraźnych oznak choroby, jak uporczywy kaszel, złe samopoczucie, trudności w oddychaniu, osoba nie powinna zostać wpuszczona na teren lokalu.

Więcej o: