Wesela od 6 czerwca. Jak wyglądają nowe wytyczne GiS-u? Ile osób?
30 maja rozpoczął się IV etap odmrażania gospodarki. Oprócz zniesienia obowiązku noszenia maseczek w miejscach publicznych i otwarcia restauracji, dozwolone będą zgromadzenia do 150 osób. Wesela, dozwolone od 6 czerwca, muszą się jednak odbywać zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Czy można organizować wesela?
Tak, wśród zgromadzeń dozwolonych przez prawo są również wesela. Nie oznacza to jednak pełnej dowolności w organizacji tych imprez. Liczba uczestników wesela nie może przekroczyć 150 osób. Weselnicy nie będą mieli obowiązku noszenia maseczek.
Organizatorzy powinny poinformować swoich gości i obsługę, że na weselu nie mogą przebywać osoby chorujące na CoViD-19, które na co dzień przebywają w kwarantannie lub izolacji.
Dystans społeczny przy stole
Wśród wytycznych GIS-u znajdziemy wskazanie, aby przy jednym stoliku siedziały wyłącznie osoby, zamieszkujące wspólnie albo w ramach jednego gospodarstwa domowego.
Jeśli nie jest to możliwe, to przy jednym stoliku powinno siedzieć o 20% mniej osób niż w standardowym układzie. Zaleca się, aby goście, usadzeni po różnych stronach stołu nie siedzieli naprzeciw siebie.
Tak dobrany stolik powinien być w miarę możliwości obsługiwany przez jednego kelnera. Na nie więcej niż 15 gości powinien przypadać 1 kelner.
Popularne na weselach strefy samoobsługowe z „wiejskim stołem”, bary sałatkowe, bary kawowe, chłodnie z lodami, bufety, dozowniki do nalewania napojów nie są zakazane, pod warunkiem wynajęcia kogoś do obsługi takiego stoiska.
Dezynfekcja co godzinę
Aby uniknąć tłoku, należy zapobiec tworzenia się kolejek albo wprowadzić oznaczenia na podłodze, które pozwolą zachować odpowiedni dystans.
Dla uczestników wesela powinien być zagwarantowany płyn do dezynfekcji zarówno w sali jadalnej, jak i w toaletach. Dodatkowo, organizatorzy powinni zadbać o to, by zwiększono częstotliwość dezynfekcji powierzchni używanych przez wiele osób (toalety, poręcze, klamki, włączniki światła, uchwyty, poręcze krzeseł, podłogi, blaty). GIS zaleca, aby dezynfekcja odbywała się co godzinę.
W toaletach powinny być wprowadzone zasady, umożliwiające zachowanie dystansu społecznego 2 metrów. Z użyci powinny być wyłączone suszarki nadmuchowe do mycia rąk.
Na ścianach w toalecie powinna pojawić się instrukcja, w jaki sposób prawidłowo myć ręce.
W razie zarażenia
Organizatorzy wesela powinni dysponować pełną listą zaproszonych gości wraz z kontaktem. W razie pojawienia się ryzyka zarażenia, sanepid będzie mógł szybko określić, kto pozostaje w grupie ryzyka.
Jeśli u jednego z gości stwierdzi się podejrzane symptomy takie jak: uporczywy kaszel, złe samopoczucie i trudności w oddychaniu, nie powinno się go wpuścić na teren wesela. Osoba powinna być poinstruowana o kontakcie z lekarzem celem uzyskania odpowiedniej diagnozy.
Jeśli jednak, osoba z podejrzeniem choroby znalazła się w obiekcie imprezy, jego właściciele powinni zlokalizować miejsca, w których przebywała, aby przeprowadzić czyszczenie i dezynfekcje.
-
Kosztowne porządki w Białym Domu. Pół miliona dol. na sprzątanie. "Nie widzieliśmy czegoś takiego"
-
Dzienna liczba szczepień w Polsce. Według stanu na 10:30 w Małopolsce zaszczepiono jedną osobę
-
Zmiany w bonie turystycznym. Prezydent podpisał ustawę. Co się zmienia?
-
Adam Niedzielski o obostrzeniach: Podejmiemy decyzje z korzyścią dla gospodarki. "Potrzebujemy ludzi zdrowych"
-
Producent maszyn do liczenia głosów w wyborach pozywa prawnika Trumpa. Chce od niego 1,3 mld dol.
- Brexit. Mastercard zwiększy Brytyjczykom o co najmniej 400 proc. opłaty za transakcję kartą
- Czy rząd zwiększy 500 Plus do 600 Plus? Minister rodziny odpowiada: Polacy stali się zamożniejsi
- Rząd chwali się wsparciem dla gmin górskich. Burmistrz Karpacza: Znikoma pomoc. Na miesiąc 250 zł
- Odszkodowania za powikłania po szczepionce. Fundusz Kompensacyjny ma zacząć działać w maju. Kto z niego skorzysta?
- PIT 2021. Do kiedy trzeba się rozliczyć? Ile czeka się na zwrot podatku? Najważniejsze daty