Przedsiębiorcy będą zwolnieni z ZUS w kolejnych miesiącach? Pomysł rzecznika MŚP

Już w lipcu część przedsiębiorców będzie musiała wrócić do obowiązku opłacania składek ZUS. Niektórym z nich może to utrudnić powrót do sytuacji sprzed pandemii koronawirusa. Rozwiązanie tej sytuacji zaproponował Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

- Chcemy przedstawić rządowi, w tej sytuacji po zniesieniu ograniczeń, że jedyną drogą do nadrobienia strat związanych z pandemią jest poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej, odbiurokratyzowanie i uproszczenie przepisów. Jednym z kluczowych postulatów, które będziemy także przedstawiali do dyskusji, jest dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców, wzorem Niemiec, z obowiązkową składką zdrowotną. Trzeba będzie poważnie podejść do dyskusji na ten temat, ponieważ od tego zależy, czy szybko wrócimy na ścieżkę dynamicznego rozwoju, którą mieliśmy przed pandemią - podkreślał w rozmowie z " Gazetą Wyborczą" Adam Abramowicz.

Zobacz wideo Gospodarcze konsekwencje koronawirusa. Rozmowa z Pawłem Borysem

Jak złożyć wniosek o zwolnienie ze składek ZUS?

Przedsiębiorcy zainteresowani taką formą wsparcia, przewidzianą w Tarczy antykryzysowej, powinni się pospieszyć. Termin składania wniosków o zwolnienie ze składek ZUS za okres od marca do maja upływa bowiem 30 czerwca 2020 r. Żeby to zrobić, należy przygotować wniosek RDZ. Instrukcję jak go wypełnić, znajdziecie pod TYM adresem.

Dokumenty można złożyć:

  • Drogą elektroniczną przez PUE ZUS - jeśli zgłosiłeś do ubezpieczeń do 50 ubezpieczonych lub jesteś płatnikiem - spółdzielnią socjalną, w części II wniosku wypełniasz pkt. 1.
  • Drogą elektroniczną przez PUE ZUS, za pośrednictwem strony gov.pl - jeśli zgłosiłeś do ubezpieczeń do 50 ubezpieczonych lub jesteś płatnikiem - spółdzielnią socjalną, w części II wniosku wypełniasz pkt. 1.
  • Za pośrednictwem poczty.
  • Osobiście w placówce ZUS - do skrzynki na dokumenty (bez kontaktu z pracownikiem ZUS).
Więcej o: