Kiedy zaatakował koronawirus? W Chinach już w sierpniu ubiegłego roku. Harvard opublikował wyniki analizy

Harvard Medical School opublikował wyniki badania, wedle których koronawirus mógł rozprzestrzeniać się w Chinach już od sierpnia ubiegłego roku. Chiny nazywają raport "niedorzecznym".

Agencja Reutera pisze o badaniach, w których wykorzystano zdjęcia satelitarne parkingów szpitalnych w Wuhan - gdzie choroba została po raz pierwszy zidentyfikowana pod koniec 2019 r. oraz pytań w sieci, które dotyczyły takich objawów jak kaszel i biegunka. Reuters zaznacza, że badania nie były do tej pory recenzowane przez innych naukowców. 

Zobacz wideo Koronawirus rozlał się po świecie, a Chiny spieszą z pomocą. W co gra Xi Jinping? [OKO NA ŚWIAT]

W analizie Harvard Medical School stwierdzono, że widoczny na zdjęciach satelitarnych ruch na parkingach szpitali oraz większa liczba zapytań w wyszukiwarkach, związanych z symptomami choroby, poprzedziły udokumentowany początek pandemii.

"Choć nie możemy potwierdzić, czy zwiększona ilość wyszukiwań była związana z nowym wirusem, to nasze ustalenia pokazują, że to zjawisko wystąpiło przed pojawieniem się koronawirusa na targu rybnym w Wuhan" - przekazali autorzy analizy. 

Chiny nazywają analizę "niedorzeczną"

Środowisko naukowe potraktowało raport z dystansem. - To ciekawa praca, ale nie jestem pewien, czy prowadzi nas ona znacznie dalej - ocenił Keith Neal, profesor epidemiologii na brytyjskim Uniwersytecie Nottingham.

Jak powiedział Paul Digard, ekspert w dziedzinie wirusologii na Uniwersytecie w Edynburgu wykorzystywanie danych z wyszukiwarek i satelitarnych zdjęć przyszpitalnych parkingów "może wydawać się słuszne". 

Chiny nie zgadzają się z treścią raportu. - Uważam, że to niedorzeczne, absolutnie niedorzeczne, wysuwać taki wniosek na podstawie tak błahych informacji, jak natężenie ruchu - skomentowała we wtorek rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chin Hua Chunying.