Jak wyglądają teraz loty? GIS i Urząd Lotnictwa Cywilnego opracowały zasady bezpieczeństwa

Jak wyglądają teraz loty i podróże samolotami? Zasady bezpieczeństwa opracował Urząd Lotnictwa Cywilnego razem z Głównym Inspektoratem Sanitarnym. Mają chronić przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Od 31 maja mogą się już odbywać krajowe loty. Samoloty za granicę będą mogły wylecieć najpewniej już od środy 17 czerwca. Wiceminister infrastruktury Marcin Horała zapowiedział w niedzielę w Radiu Zet, że pojawi się nowe rozporządzenie, które dopuści ruch lotniczy ze wszystkimi krajami Unii Europejskiej lub z ich częścią.

Jak wyglądają loty? Zasady bezpieczeństwa opracował ULC z GIS

W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 29 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii określono, że działalność lotnicza jest dopuszczalna pod warunkiem:

  1. zapewnienia płynów do dezynfekcji rąk na pokładzie statku powietrznego;
  2. czyszczenia powierzchni statku powietrznego, z którymi pasażer miał styczność, po każdym odcinku lotu z pasażerami;
  3. dezynfekcji statku powietrznego:
    a) raz na dobę w przypadku wykonywania operacji lotniczych z pasażerami,
    b) po każdej operacji lotniczej z osobą chorą albo z podejrzeniem zakażenia chorobą zakaźną,
    c) po każdej operacji lotniczej wykonywanej z lotniska określonego w załączniku do dyrektywy bezpieczeństwa wydawanej przez EASA na podstawie art. 76 ust. 6 lit. b rozporządzenia parlamentu europejskiego i rady (UE) 2018/1139;
  4. przekazania pasażerom, za pośrednictwem personelu pokładowego, do wypełnienia formularzy kart lokalizacji podróżnego dla celów zdrowotnych oraz odebrania wypełnionych kart – w przypadku, gdy pasażer przekracza granicę państwową w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium rzeczypospolitej polskiej.

Zobacz wideo Czy w te wakacje będziemy mogli wyjechać za granicę? Co z obozami i koloniami dla dzieci?

Ponadto w samolotach zajęta przez pasażerów może być tylko połowa miejsc, czemu sprzeciwiają się linie lotnicze. Na pokład samolotu nie wsiądą osoby z temperaturą równą lub wyższą niż 38 stopni Celsjusza oraz te nieprzestrzegające obowiązku zakrywania ust i nosa, który jest w mocy także podczas podróży samolotem. Z tego obowiązku zwolniony jest personel lotniczy przebywający w kabinie pilota. Cała obsługa musi jednak przez cały czas trwania lotu nosić rękawiczki.

Ponadto Urząd Lotnictwa Cywilnego razem z Głównym Inspektoratem Sanitarnym opracował zasady bezpieczeństwa bazujące na wytycznych Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA). Pasażerowie będą mieli przed odlotem mierzoną temperaturę i będą musieli wypełnić oświadczenie o stanie zdrowia. Cały czas należy zasłaniać usta i twarz oraz dezynfekować ręce. Operatorzy lotnisk muszą zapewnić dostęp do środków dezynfekcyjnych oraz płatnych dyspenserów z maseczkami ochronnymi.

Zalecnie ULC i GISZalecnie ULC i GIS fot. ULC/GIS

Zaleca się dokonywanie odpraw online. Jeśli to niemożliwe, ochronę zapewnią przegrody umieszczone w punktach, w których pasażerowie komunikują się z personelem. Pracownicy mają mieć sprzęt ochronny, a terminale będą regularnie czyszczone i dezynfekowane. Na pokładzie samolotu zostanie ograniczony serwis, napoje i przekąski będą podawane w oddzielnych opakowaniach. 

Tylko konsekwentne stosowanie się do zaleceń uczyni latanie bezpiecznym. W najbliższym czasie planujemy kontrole na lotniskach, aby sprawdzić egzekwowanie nowych wymagań. Apeluję również do pasażerów o wykonywanie poleceń personelu lotniczego i pracowników lotnisk. Jestem przekonany, że dzięki współpracy i wzajemnemu zrozumieniu podróż lotnicza przebiegnie szybko i sprawnie.

- mówi Piotr Samson, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Więcej o: