Zwolnienie ze składek ZUS. Zostało niewiele czasu na złożenie wniosku

Tylko do końca czerwca Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyjmował wnioski o zwolnienie ze składek za okres od marca do maja. Wnioskodawcom zostały zatem tylko dwa tygodnie.

O upływającym terminie składania wniosków o zwolnienie ze składek Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał za pośrednictwem Twittera. Osoby starające się o taką formę pomocy mają na to czas tylko do 30 czerwca. Przedsiębiorcom zostało zatem niewiele czasu.

Jak poinformował ZUS w innym tweecie, do 10 czerwca o taką formę wsparcia zapewnionego dzięki Tarczy antykryzysowej zawnioskowało 1,7 mln przedsiębiorcom. Kwota umorzonych składek za marzec i kwiecień wyniosła natomiast 7,5 mld złotych. Najwyższe kwoty umorzeń odnotowano w województwach mazowieckim, śląskim i wielkopolskim.

Jak złożyć wniosek o zwolnienie ze składek ZUS?

Przedsiębiorcy zainteresowani zwolnieniem ze składek ZUS za okres od marca do maja mogą złożyć osobiście w urzędzie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub online, za pośrednictwem platformy PUE ZUS. Żeby to zrobić, należy przygotować wniosek RDZ. Instrukcję jak go wypełnić, można znaleźć pod TYM adresem.

Dokumenty można złożyć:

  • Drogą elektroniczną przez PUE ZUS - jeśli zgłosiłeś do ubezpieczeń do 50 ubezpieczonych lub jesteś płatnikiem - spółdzielnią socjalną, w części II wniosku wypełniasz pkt. 1.
  • Drogą elektroniczną przez PUE ZUS, za pośrednictwem strony gov.pl - jeśli zgłosiłeś do ubezpieczeń do 50 ubezpieczonych lub jesteś płatnikiem - spółdzielnią socjalną, w części II wniosku wypełniasz pkt. 1.
  • Za pośrednictwem poczty.
  • Osobiście w placówce ZUS.

Kto może skorzystać ze zwolnienia płatności składki ZUS?

Wg przepisów o zwolnienie ze składek ZUS wystąpić mogą podmioty, które:

  • były płatnikiem składek przed 1 kwietnia 2020 r. i zgłosiły do ubezpieczeń społecznych mniej niż 50 osób,
  • są spółdzielnią socjalną zgłoszoną jako płatnik składek przed 1 kwietnia 2020 r.,
  • są osobami duchownymi,
  • wykonywały pozarolniczą działalność przed 1 kwietnia 2020 r. i opłacały składki wyłącznie na własne ubezpieczenia i ich przychód z działalności w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek, nie przekracza kwoty 15 681 zł., tj. 300 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto za 2020 r.
Więcej o: