Wakacje 2020. W Polsce boom na agroturystykę. Wszystkie kwatery już zarezerwowane. Do września

W tym roku fani letniego wypoczynku na wsi będą mieli kłopot ze znalezieniem kwatery. Jak poinformowało Ministerstwo Rolnictwa, do końca września zarezerwowane są wszystkie miejsca z agroturystyką.

Zainteresowanie wypoczynkiem wakacyjnym na wsi jest w tym roku ogromne, a do końca września wszystkie z ponad 90 tys. miejsc w kwaterach agroturystycznych są zarezerwowane, poinformował wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Szymon Giżyński.

Od połowy maja resort rolnictwa prowadzi kampanię zachęcającą do wypoczynku na wsi, do skorzystania z oferty gospodarstw agroturystycznych. W internecie można również znaleźć stronię odpoczywajnawsi.pl, która jest zarządzana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Portal posiada bazę obiektów agroturystycznych oraz sporo artykułów dotyczących wypoczynku za miastem.

Zobacz wideo Czy w te wakacje będziemy mogli wyjechać za granicę? Co z obozami i koloniami dla dzieci?

Agroturystyka w Polsce to ponad 91 tys. miejsc noclegowych

"Agroturystyka daje możliwość wypoczynku całym rodzinom, bez ścisku i tłoku, na terenie całego kraju" – powiedział Giżyński na posiedzeniu senackiej komisji rolnictwa i rozwoju wsi.

Zaznaczył, że wypoczynek na wsi umożliwia nie tylko kontakt z naturą, ale też z tradycją i kulturą oraz dziedzictwem kulinarnym. Poza tym jest to - jak dodał wypoczynek - zdrowy i bezpieczny, co ma istotne znaczenie w czasie pandemii.

Poinformował, że według danych GUS na koniec grudnia 2019 r. liczba gospodarstw agroturystycznych w Polsce wynosiła ponad 8,1 tys. i liczyła ponad 91 tys. miejsc noclegowych. Najwięcej obiektów jest w woj. małopolskim, podkarpackim i warmińsko-mazurskim, a najmniej w woj. opolskim, lubuskim i łódzkim.

Kwatery agroturystyczne są w dużej mierze obiektami sezonowymi, dlatego najwięcej turystów nocuje w miesiącach wakacyjnych.

Więcej o: