Donald Trump: Wizy pracownicze do USA zawieszone do końca roku. Szef Google reaguje

Donald Trump zdecydował o zawieszeniu wydawania wiz dla pracowników z zagranicy. Decyzja prezydenta USA spotkała się z krytyką branży technologicznej.

Jak poinformował CNN, decyzja Trumpa o zawieszeniu wiz dla pracowników zagranicznych jest uzasadniana walką z rosnącym bezrobociem wśród Amerykanów. Zdaniem Białego Domu, zmniejszenie napływu imigrantów do USA ma zapewnić miejsca pracy tym osobom, które straciły zatrudnienie w związku z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa. 

Pierwsze restrykcje dotyczące polityki migracyjnej zostały nałożone przez Waszyngton pod koniec kwietnia. Podjęto wówczas decyzję o zawieszeniu wydawania Zielonej Karty na dwa miesiące. Później została ona przedłużona do końca 2020 r.

Zobacz wideo Prezydent spotka się z Trumpem. Siemoniak: Duda ryzykuje bardzo dużo z polskiego interesu

Nowe ograniczenia w możliwości ubiegania się o wizę wykluczają kolejne grupy zawodowe. Nie będą wydawane wizy H1-B - dla pracowników wysoko wykwalifikowanych, J-1 - dla naukowców w ramach wymiany naukowej, H2-B - dla sezonowych pracowników w sektorach pozarolniczych oraz L-1 - na tzw. transfery wewnątrzfirmowe. Wstrzymane będą także wizy H-4 - dla małżonków.

Przepisy wchodzą w życie w środę, 24 czerwca. Jak podaje CNN, pomysłodawcą zaostrzenia przepisów wobec imigrantów jest Stephen Miller, główny doradca Trumpa ds. imigrantów.

Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego wydał także rozporządzenie - zaproponowane już w listopadzie ubiegłego roku, ale wówczas nie doszło do skutku - które zabrania wydawania pozwoleń na pracę większości osób ubiegających się w Stanach o azyl.

Branża technologiczna krytykuje decyzję Trumpa

Zaostrzenie przepisów, zwłaszcza wobec wiz H1-B - dla pracowników wysoko wykwalifikowanych oraz J-1 - dla naukowców w ramach wymiany naukowej, spotkało się z krytyką osób reprezentujących branżę technologiczną.

Z napływu pracowników z obu programów wizowych korzystali tacy giganci IT, jak np. Google. "Zjawisko imigracji w ogromnym stopniu przyczyniło się do sukcesu gospodarczego Ameryki, czyniąc ją globalny liderem na rynku technologicznym. Sprawiło również, że firma Google stała się tym, czy jest dzisiaj" - napisał na Twitterze Sundar Pichai, szef Google. " Jesteśmy zawiedzeni decyzją rządu - stoimy po stronie imigrantów i będziemy walczyć o równe szanse dla wszystkich" - dodał.

Więcej o: