Test na koronawirusa. Produkt polskiej firmy Genomtec da wynik w 11 minut

Wrocławski start-up Genomtec, zajmujący się biotechnologią, wprowadza na rynek testy do użytku profesjonalnego, wykrywające koronawirusa w mniej niż kwadrans. Firma Synektik rozważa inwestycję kapitałową.

- W Genomtec wykorzystujemy autorskie zestawy diagnostyczne w technice INAAT. Sprawia ona, że cały proces przebiega w stałej temperaturze, nie ma potrzeby podgrzewania i schładzania mieszaniny reakcyjnej. W praktyce możemy skrócić badanie nawet do 11 minut, zachowując jego 100 proc. zgodność z metodami referencyjnymi. To standard niedostępny obecnie na świecie i niemożliwy do osiągnięcia w technice PCR - mówił Miron Tokarski, współzałożyciel i prezes Genomtec, cytowany przez "Rzeczpospolitą".

Zobacz wideo Sośnierz: Nie spodziewałem się, że będziemy się tak długo męczyli z wygaszaniem epidemii

Testy przygotowane przez Genomtec to testy genetyczne przebiegające w jednej, stałej temperaturze, w przeciwieństwie do badań w klasycznej technice PCR, która wymaga zwykle trzech różnych poziomów temperatury podczas diagnostyki. 

W przeciwieństwie do innych testów na koronawirusa oferowanych na rynku, te przygotowane przez Polaków zostały zwalidowane na próbkach klinicznych, są dopuszczone do sprzedaży na rynku europejskim i właśnie "schodzą" z taśmy produkcyjnej, poinformował Tokarski.

Synektik ma list intencyjny z Genomtec, rozważa inwestycję kapitałową

Tymczasem firma Synektik zawarła z Genomtec list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie komercjalizacji testów genetycznych w kierunku SARS-CoV-2 opracowanych i produkowanych przez Genomtec oraz ewentualnej inwestycji kapitałowej spółki w Genomtec, podała spółka.

"Strony deklarują zainteresowanie zawarciem umowy regulującej szczegółowy zakres, warunki i zasady współpracy przy komercjalizacji testów COVID. Zgodnie ze wstępnymi ustaleniami między stronami spółka miałaby być wyłącznym dystrybutorem testów COVID na terenie Polski z możliwością rozszerzenia współpracy o dystrybucję testów COVID przez spółkę na innych rynkach. Równocześnie spółka jest zainteresowana nawiązaniem długoletniej współpracy z Genomtec i dopuszcza współfinansowanie prowadzonych przez Genomtec prac badawczo-rozwojowych nad innowacyjnymi rozwiązaniami z obszaru biologii molekularnej" - czytamy w komunikacie.

Możliwe zawarcie umowy o współpracy w zakresie komercjalizacji testów COVID ma nastąpić w terminie do 30 lipca 2020 r.

Od 21 lipca 2020 r. Synektik przeprowadzi badanie finansów Genomtec. Ewentualne nawiązanie współpracy z Genomtec byłoby zgodne ze strategią dalszego rozwoju spółki i jej grupy kapitałowej zakładającej m.in. poszerzanie oferty o innowacyjne produkty medyczne, podano także.

Grupa Synektik dostarcza rozwiązania informatyczne, nowoczesną technologię oraz pełen zakres usług i wsparcia dla placówek medycznych, w zakresie radiologii, onkologii, kardiologii i neurologii. Synektik powstał w 2001 roku, od sierpnia 2011 roku akcje spółki notowane były na NewConnect, a w październiku 2014 r. zadebiutowały na rynku regulowanym GPW.

Więcej o: