MZ: Nie masz maseczki w sklepie, nie zostaniesz obsłużony. Rozporządzenie daje właścicielom takie prawo

Ministerstwo Zdrowia proponuje, aby nie obsługiwać klientów, którzy nie mają maseczek. - Rozporządzenie daje możliwość nieobsłużenia klienta, który nie będzie się stosował do zapisów rozporządzenia - przypomina rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

We wtorek 23 czerwca odbyła się konferencja prasowa, podczas której rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz zaapelował o noszenie masek w określonych miejscach. - W każdej przestrzeni zamkniętej mamy ten obowiązek noszenia maseczek. Tu jest ponowny apel Ministerstwa Zdrowia, apel wygłoszony dzisiaj przez rzecznika Komendy Głównej Policji - przestrzegajmy obowiązku noszenia maseczek - powiedział. 

Ministerstwo Zdrowia: Proponujemy nieobsługiwania klientów bez maseczek

Andrusiewicz ponownie zaapelował także do właścicieli oraz personelu sklepu, aby nie obsługiwać klientów, którzy wchodzą do sklepu bez masek. Przypomniał, że takie prawo daje im rozporządzenie z 29 maja 2020 roku. 

Jeżeli klient nie będzie się chciał dostosować do obowiązku noszenia maseczki, proponujemy nieobsługiwanie tego klienta, chociażby z troski o pozostałych klientów, którzy znajdują się w tym momencie w sklepie. Jeżeli klient nie będzie reagował, zawsze można wezwać odpowiednie służby, w tym policję.

- powiedział przedstawiciel MZ, prosząc właścicieli sklepów o reagowanie w takich sytuacjach. Podobny apel wystosował również do kierowców komunikacji miejskiej

Zobacz wideo Czy luzowanie obostrzeń i odmrażanie gospodarki były przedwczesne?

MZ przypomina o rozporządzeniu. Co dokładnie ono mówi na temat zakrywania ust i nosa?

Zgodnie z treścią rozporządzenia z dnia 29 maja 2020 roku obowiązek zakrywania ust i nosa przy użyciu części odzieży, maseczek bądź przyłbic, wciąż obowiązuje w placówkach handlowych oraz usługowych, a także na targowiskach, Klienci sklepów są także zobowiązani do noszenia rękawiczek jednorazowych bądź dezynfekcji rąk. 

Od obu przykazów są wyjątki. Dotyczą one m.in. dzieci do lat czterech bądź osób, które nie mogą przestrzegać zasad ze względu na stan zdrowia. 

Więcej o: