RMF FM: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony o dwa tygodnie

Jak poinformował Krzysztof Berenda z RMF FM, dodatkowy zasiłek opiekuńczy ma zostać przedłużony o kolejne dwa tygodnie. Obecnie świadczenie obowiązuje do 28 czerwca.

"Będzie przedłużenie zasiłku opiekuńczego - na dotychczasowych zasadach - o kolejne dwa tygodnie. Chodzi o 80 proc. pensji dla rodziców dzieci do lat 8, z którymi z powodu limitów w żłobkach i przedszkolach trzeba zostać w domu" - poinformował na Twitterze dziennikarz RMF FM, Krzysztof Berenda.

Zobacz wideo Sośnierz: Nie spodziewałem się, że będziemy się tak długo męczyli z wygaszaniem epidemii

Uchwalona przez Sejm 19 czerwca 2020 r. ustawa weszła w życie 24 czerwca 2020 r., ale z mocą obowiązującą od 25 maja 2020 r. Od tamtej pory obowiązywał dodatkowy zasiłek opiekuńczy, który miał być wypłacany do 28 czerwca. Z nowych doniesień wynika jednak, że zasiłek dla rodziców najmłodszych dzieci miałby zostać przedłużony do 13 lipca.

Informacji nie potwierdziło jeszcze Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Uchwalona przez Sejm ustawa z 4 czerwca br. wprowadziła zmiany w przepisach o dodatkowym zasiłku opiekuńczym. Przewiduje ona, że ubezpieczonym rodzicom dzieci w wieku do lat ośmiu, które nie mają orzeczenia o niepełnosprawności lub o potrzebie kształcenia specjalnego, przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy: 

  • z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko albo braku możliwości sprawowania opieki przez nianię lub braku możliwości sprawowania opieki przez dziennego opiekuna z powodu COVID-19,
  • w przypadku otwarcia tych placówek w czasie trwania COVID-19, jeżeli rodzic sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem.

Nie zmieniły się zasady występowania o dodatkowy zasiłek opiekuńczy oraz wzór oświadczenia do uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. TUTAJ można dowiedzieć się, jak uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Więcej o: