Wyższy zasiłek dla bezrobotnych. Wypłaty ruszą od września

Od 1 września zasiłek dla osób bezrobotnych wzrośnie do 1200 zł. Podwyższoną kwotę świadczenia otrzymają wszyscy bezrobotni, podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

- Zdajemy sobie jednak sprawę, że nie wszystkim udaje się utrzymać zatrudnienie. Rolą rządzących jest troska o tych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. Dlatego oprócz wprowadzenia zapowiedzianego przez prezydenta Andrzeja Dudę dodatku solidarnościowego, czyli 1400 zł wsparcia przez okres trzech miesięcy dla osób, które utraciły pracę w wyniku epidemii, zdecydowaliśmy również o podwyższeniu zasiłku dla bezrobotnych - podkreślała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, cytowana w komunikacie.

Zobacz wideo "Kryzys ma swoje etapy. Pierwszy etap paniki na rynkach został już zahamowany"

Jak podaje MRPiPS, zasiłek dla osób bezrobotnych wzrośnie do 1200 zł - kwota ta będzie obowiązywała w okresie pierwszych 90 dni posiadania praw do zasiłku. Później zasiłek będzie przysługiwał w wysokości 942,30 zł. Podwyżki mają obowiązywać planowo od 1 września 2020 r. Co ważne, podwyższoną kwotę zasiłku otrzymają wszyscy bezrobotni - nie tylko nowo rejestrujący się, ale też bezrobotni, którzy już pobierają zasiłek.

Łączny szacowany koszt podniesienia wysokości podstawowego zasiłku do 1200 zł od września 2020 r. (oraz dostosowania stawek zależnych od jego wysokości stypendiów i świadczeń w 2020 r.) wyniesie w tym roku ok. 658,6 mln zł.

Zasiłki dla bezrobotnych wzrosły po czerwcowej waloryzacji

Po corocznej waloryzacji, która miała miejsce 1 czerwca, wysokość świadczenia wzrosła do 881,30 zł w ciągu pierwszych 90 dni posiadania prawa do zasiłku, a po tym okresie - 692 zł. To podwyżka o ok. 20 złotych, ponieważ do 31 maja 2020 r. podstawowy zasiłek wynosił 861,40 zł brutto przez pierwsze 90 dni, a później  - 676,40 zł.

Więcej o: