Bon turystyczny na wakacje. Jak złożyć wniosek o dodatkowe wsparcie?

Choć ustawie o bonie turystycznym jeszcze przygląda się Senat, to samo świadczenie od kilku tygodni budzi duże zainteresowanie. Wyjaśniamy, jak będzie można złożyć wniosek o dodatkowe wsparcie na wakacje.

Polski Bon Turystyczny to narzędzie, które ma na celu wsparcie finansowe zarówno polskich rodzin jak i branży turystycznej, osłabionej przez skutki pandemii COVID-19. Na stronach internetowych Polskiej Organizacji Turystycznej i Ministerstwa Rozwoju można znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące bonu turystycznego 500+ na każde dziecko.

Zobacz wideo Czy w te wakacje będziemy mogli wyjechać za granicę? Co z obozami i koloniami dla dzieci?

Komu przysługuje bon?

Bon turystyczny przeznaczony jest dla rodzin z co najmniej jednym dzieckiem oraz rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi. Bony będą przysługiwać niezależnie od poziomu dochodów, tak jak w przypadku Programu 500 Plus.

Jak poinformowało Ministerstwo Rozwoju, dopłatę do wakacji lub ferii zimowych otrzyma prawie 2,4 mln rodzin. 1,9 mln rodzin, czyli blisko 80 proc., ma dwoje lub więcej dzieci, więc otrzyma świadczenie w wysokości 1000 zł i więcej. W sumie z programu będzie mogło skorzystać ponad 6 mln dzieci.

W jaki sposób można składać wnioski o bon?

Na stronie POT można znaleźć informację, że nie trzeba składać dodatkowych wniosków o przyznanie bonu. Trzeba go będzie jedynie aktywować.

Bon będzie generowany w systemie teleinformatycznym prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W celu aktywacji bonu konieczne będzie zalogowanie się przez osobę uprawnioną w systemie PUE ZUS i potwierdzenie poprawności danych albo dokonanie aktualizacji danych dotyczących adresu poczty elektronicznej i numer telefonu.

Bony turystyczne 500+ będą przekazywane za pomocą wiadomości tekstowej na wskazany numer telefonu lub adres poczty elektronicznej. Bon wygaśnie 31 marca 2022 r.

Więcej o: