Czy szczepionka na COVID-19 będzie obowiązkowa? Wiceminister zdrowia podał odpowiedź

Na ten moment nie planu, by szczepionka na COVID-19, gdyby została stworzona, była obowiązkowa - powiedział w środę wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński był pytany na briefingu w Warszawie m.in. o wyniki badania, z którego wynika, że 37 procent Polaków skorzystałoby ze szczepionki przeciw COVID-19, gdyby była dostępna. Badanie zostało przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia od 2 do 9 czerwca 2020 r. 28 proc. ankietowanych zadeklarowało, że nie skorzystałoby ze szczepionki, a 34 procent nie miało zdania.

Zobacz wideo Sośnierz ocenia decyzje rządu ws. odmrażania gospodarki

"Na ten moment - jeśli chodzi o szczepionkę na koronawirusa - możemy powiedzieć, tak samo jak w przypadku innych szczepień, że wszystkie, które są dopuszczane przez resort mają potwierdzoną wartość medyczną" - powiedział wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Pytany, czy są plany obowiązkowych szczepień na COVID-19, wiceminister przekazał, że "nie ma na ten moment takiego planu, by było to szczepienie obowiązkowe".

"Wszelkie decyzje zapadają wtedy, kiedy szczepionka jest dostępna i jest komplet informacji. Wtedy można podjąć decyzję w 100 proc. rzetelnie. Na ten moment takich planów nie ma" - dodał wiceminister zdrowia.

Polska i USA będą współpracować w sprawie szczepionki na koronawirusa. Przeciek z deklaracji Dudy i Trumpa

Prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump zobowiązali się w deklaracji do współpracy przy badaniach naukowych, choć nie podano szczegółów tej współpracy. Obecnie nad szczepionką na koronawirusa pracuje około stu zespołów naukowców na całym świecie, także w USA i w Polsce. Politycy chcą też wspólnie odbudowywać gospodarki obu krajów po pandemii. Szczegółów jednak jak na razie brak.

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: