Pandemia koronawirusa. 41 proc. Polaków uważa, że UE zawiodła. Większość widzi potrzebę silnej intergracji

Europejska Rada Spraw Zagranicznych przeprowadziła ankietę dotyczącą zaufania mieszkańców dziewięciu największych państw członkowskich do Unii Europejskiej w czasie pandemii. 47 proc. z nich uważa, że Wspólnota okazała się niepotrzebna.

Europejska Rada Spraw Zagranicznych, niezależny think tank o ogólnoeuropejskim zasięgu, opublikowała wyniki sondażu, w którym pytano m.in. o to, jak Unia Europejska poradziła sobie w dobie pandemii koronawirusa. Badanie zostało przeprowadzone w dziewięciu największych krajach członkowskich, w tym w Polsce.

Zobacz wideo Dr Jacek Bartosiak o pokryzysowym scenariuszu dla Europy

Zdaniem 47 proc. ankietowanych Unia Europejska okazała się niepotrzebna. Przeciwnego zdania jest 19 proc. respondentów. UE była nieprzydatna według m.in. 48 proc. Polaków (19 proc. jest przeciwnego zdania), 44 proc. Niemców (15 proc.) i 40 proc. Włochów (27 proc.). We Francji osoby negatywnie oceniający UE w czasie pandemii to 58 proc. społeczeństwa (19 proc.).

Polska w badaniu znalazła się wśród krajów, gdzie najwięcej osób "zdecydowanie zgodziło się" ze zdaniem "UE była nieprzydatna w czasie pandemii". Odpowiedziało tak 23 proc. polskich respondentów, 24 proc. respondentów z Francji i 22 proc. z Bułgarii. 

Unia Europejska okazała się zbędna w czasie pandemiiUnia Europejska okazała się zbędna w czasie pandemii Fot. ECFR

Unia Europejska zawiodła

Na pytanie o to, czy Unia Europejska w czasach pandemii sprostała swoim obowiązkom, twierdząco odpowiada aż 63 proc. Włochów (14 proc. jest przeciwnego zdania), 61 proc. Francuzów (15 proc.), 41 proc. Polaków (32 proc.), 52 proc. Hiszpanów (16 proc.) i 40 proc. Niemców (21 proc.).

Czy Unia Europejska sprostała obowiązkom?Czy Unia Europejska sprostała obowiązkom? Fot. ECFR

Ponad połowa ankietowanych chce pogłębienia integracji

63 proc. ogółu ankietowanych uważa natomiast, że odpowiedzią musi być większa integracja. To przełożyłoby się na więcej kompetencji dla Brukseli. Największymi zwolennikami takiego rozwiązania są mieszkańcy południowej Europy, gdzie na COVID-19 zmarło najwięcej osób.

Pogłębienia integracji chce aż 91 proc. Portugalczyków (5 proc. jest przeciwnego zdania), 80 proc. Hiszpanów (9 proc.) i 77 proc. Włochów (14 proc.). Co ciekawe, za zwiększeniem integracji opowiada się także 68 proc. Polaków (16 proc. jest przeciw).

Ponad połowa respondentów chce pogłębienia integracjiPonad połowa respondentów chce pogłębienia integracji Fot. ECFR

Więcej o: