Tomasz Grodzki: Rozdawanie czeków na środki z Funduszu Inwestycji Lokalnych jest nielegalne

W czasie konferencji prasowej w Kartuzach marszałek Senatu Tomasz Grodzki stwierdził, że czeki-promesy na środki z Funduszu Inwestycji Lokalnych przyznawane przez rząd są nielegalne. Wszystko dlatego, że prawo dotyczące tego funduszu jeszcze nie zostało uchwalone.

W poniedziałek w Kartuzach w woj. pomorskim marszałek Senatu Tomasz Grodzki spotkał się z przedstawicielami samorządowców z regionu - m.in. prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz, prezydentem Sopotu Jackiem Karnowskim, marszałkiem pomorskim Mieczysławem Strukiem oraz burmistrzem Kartuz Grzegorzem Gołuńskim.

W trakcie przemówienia Grodzki odniósł się do kwestii czeków-promes na środki z Funduszu Inwestycji Lokalnych wręczanych w ostatnich dniach samorządowcom przez premiera Mateusza Morawieckiego. Marszałek Senatu nazwał działania premiera "nielegalnymi". - Rząd powinien działać w granicach prawa, a prawo w sprawie rozdawania tych czeków jest jeszcze nieustanowione. Wróciło do Sejmu z poprawkami. To nie są standardy państwa demokratycznego - podkreślał Tomasz Grodzki.

Zobacz wideo Michał Kamiński gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl

Aleksandra Dulkiewicz: To czeki bez pokrycia

Przepisy dotyczące tego, jak będą wypłacane pieniądze z Funduszu Inwestycji Lokalnych znalazły się w noweli tzw. specustawy dotyczącej epidemii COVID-19 zawartej w ustawie o Polskim Bonie Turystycznym. 2 lipca Senat zaproponował kilka poprawek do tej ustawy. Sejm zajmie się nią zatem dopiero pod koniec lipca, zgodnie z terminarzem posiedzeń.

Prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz stwierdziła, że promesy, które wręcza samorządowcom premier w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych to "czeki bez pokrycia". - Niech rząd zacznie się kierować regułami demokratycznymi. Niech zajmie się przestrzeganiem prawa i niech da rozwinąć skrzydła takim samorządom, jak tutaj w Kartuzach, Kościerzynie i wielu innych rejonach Polski. Rząd nie może oszukiwać. Rząd musi nam przedstawić, jaka jest realna szansa, że te czeki zostaną zrealizowane - podkreślał Grodzki.

Fundusz Inwestycji Lokalnych to środki przeznaczone na dotacje dla gmin, powiatów i miast, w wysokości od 0,5 mln zł do ponad 93 mln zł - w skali całego kraju jest to łącznie 6 mld zł. Źródłem finansowania  programu jest Fundusz Przeciwdziałania COVID-19.

Morawiecki rozdaje czeki z drukarki

W swoim wystąpieniu Tomasz Grodzki nawiązał do rozdawania czeków-promes samorządowcom przez Mateusza Morawieckiego, o czym pisaliśmy w Next.gazeta.pl

Premier Mateusz Morawiecki jeździ po kraju, spotyka się z lokalnymi władzami i przekazuje im obietnice finansowe. Spotkań w ostatnim czasie było sporo. Na liście miast i wsi, którym premier wręczył finansowe prezenty są m.in. Milejczyce, Siematycze, Perlejewo, Dziadkowice, Bielsk Podlaski, Hajnówka, Wysokie Mazowieckie, Zambrów, Supraśl, Sokółka, Mońki, Grajewo, Augustów, Sejny, Suwałki, Siedlce, Mokobody i Wodynie.

Mają one postać czeków wydrukowanych na drukarkach, które zawierają bardzo konkretne kwoty. I tak na przykład gmina Serniki "otrzymała" z rąk premiera - jak na razie jedynie wirtualne - pieniądze w kwocie 1 181 941 zł. Oprócz kwoty widzimy też źródło finansowania: Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych.

Więcej o: