Masowe zwolnienia w Lufthansie. 22 tys. etatów mniej. Pracę straci co piąty manager

Przez koronakryzys Lufthansa jest zmuszona zwolnić 22 tys. pracowników. Przyjęty przez zarząd program restrukturyzacyjny zakłada zwolnienie nawet tysiąca managerów.

Jak poinformował we Frankfurcie nad Menem zarząd koncernu Deutsche Lufthansa, w ramach przyjętego programu restrukturyzacyjnego firma zamierza zwolnić do 1000 pracowników z administracji i z kierowniczych stanowisk. Pracę straci także co piąty manager zatrudniony obecnie w Lufthansie.

Zobacz wideo Koronakryzys może zapoczątkować nową zimną wojnę? Borys: Po pandemii mamy niebezpieczną mieszankę [Studio Biznes odc. 40]

Lufthansa musi zwolnić tysiące pracowników. Winny koronawirus

Niemiecki narodowy przewoźnik - Lufthansa w związku z "koronakryzysem", pomimo wielomiliardowej pomocy publicznej jest zmuszony zwolnić w sumie ponad 22 tysiące pełnoetatowych pracowników, z czego 11 tysięcy w samych Niemczech.

"Ożywienie w sektorze transportu lotniczego w dającej się przewidzieć przyszłości będzie powolne" - pisała Lufthansa na początku czerwca w komunikacie cytowanym portal Deutsche Welle. Lufthansa dodaje, że obsługiwanie po kryzysie około 100 samolotów mniej "matematycznie doprowadzi do zmniejszenia o 22 tysiące etatów w grupie, z czego ok. połowy w Niemczech". To znacznie większe cięcie zatrudnienia niż pierwotnie planowane 10 tysięcy zwolnień.

Obecnie trwają rozmowy przedstawicieli Lufthansy ze związkami zawodowymi, które sprzeciwiają się masowym zwolnieniom. Władze koncernu oświadczyły, że jego kondycja jest zła i redukcje kosztów są nieuniknione. Dlatego do 2023 roku Lufthansa zakupi jedynie 80 nowych samolotów i zmniejszy o połowę liczbę własnych inwestycji.

Lufthansa zatrudnia 138 tysięcy pracowników na całym świecie. Akcjonariusze Lufthansy na walnym zgromadzeniu zgodzili się na przyjęcie dziewięciomiliardowej pomocy dla koncernu w zamian za oddanie państwu dwudziestoprocentowego pakietu akcji.