Bon turystyczny przegłosowany w Sejmie. Są zmiany w ustawie

Ustawa o Polskim Bonie Turystycznym trafi na biurko prezydenta. Po południu Sejm przyjął część poprawek Senatu do nowego prawa.

Ustawa przewiduje przyznanie świadczenia w formie bonu w wysokości 500 złotych na każde dziecko. Dzieci niepełnosprawne otrzymają dwa razy więcej - tysiąc złotych, ta kwota może pomóc w sfinansowaniu na przykład turnusu rehabilitacyjnego.

Bon - przyznawany w formie elektronicznej - ma być przeznaczony na sfinansowanie usług hotelarskich lub imprez turystycznych na terenie Polski. Senat chciał poszerzenia grona odbiorców bonu o emerytów i rencistów. Jednak ta poprawka nie uzyskała poparcia Sejmu. Posłowie opowiedzieli się za przyjęciem senackiej poprawki, która zakłada, że bonem zostaną objęte dzieci rodziców pracujących za granicą. Z bonu będzie można skorzystać do końca marca 2022 roku. 

Zobacz wideo Jadwiga Emilewicz wyjaśnia plany rządu co do bonu turystycznego [Studio Biznes odc. 38]

Od kiedy będzie można płacić bonem?

Bon turystyczny to pomysł prezydenta Andrzeja Dudy, zatem wydaje się, że nie będzie on zbyt długo zwlekał z podpisem ustawy wprowadzającej świadczenie. Tym samym, może potwierdzić się zapowiedź wicepremierki Jadwigi Emilewicz. Minister rozwoju mówiła, że pierwsze płatności przy użyciu bonu powinny być realizowane pod koniec lipca.

Systemy informatyczne Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Polskiej Organizacji Turystycznej kończą się modelować. Na roboczo zakładaliśmy, że pierwsze płatności będzie można realizować 26 lipca, a zatem, zakładając, że bon jutro-pojutrze będzie przyjęty przez Sejm, a następnie niezwłocznie podpisany przez pana prezydenta, to już pod koniec lipca będziemy mogli skorzystać z bonu.

- powiedziała Emilewicz w wywiadzie dla Radia Plus

Jak złożyć wniosek o bon turystyczny?

Jak informowaliśmy w Next.gazeta.pl, za wypłatę świadczenia będzie odpowiedzialny ZUS. Osoby uprawnione do tego otrzymają bon turystyczny bez składania wniosku. Aby otrzymać dodatek, należy sprawdzić oraz potwierdzić aktualność danych osobowych przy użyciu profilu zaufanego bądź innego środka weryfikacji elektronicznej.

Bon nie będzie miał formy papierowej. Zostanie on udostępniony w systemie teleinformatycznym ZUS, a później aktywowany. Wówczas jego numer zostanie przesłany na numer telefonu lub e-mail beneficjenta. Polska Organizacja Turystyczna (POT) ma prowadzić listę przedsiębiorców oraz organizacji pożytku publicznego, które przyjmują płatności za pomocą bonu. Lista ma być udostępniona w sieci.

Więcej o: