Bon turystyczny. Kiedy ruszy świadczenie i jak złożyć o nie wniosek?

Wakacyjne wsparcie w wysokości 500 zł na każde dziecko i 1000 zł w przypadku dzieci niepełnosprawnych ruszy od 1 sierpnia. Odpowiadamy, jak złożyć wniosek o bon turystyczny.

Ustawa przewiduje przyznanie świadczenia w formie bonu turystycznego w wysokości 500 złotych na każde dziecko. Dzieci niepełnosprawne otrzymają dwa razy więcej - tysiąc złotych, ta kwota może pomóc w sfinansowaniu na przykład turnusu rehabilitacyjnego. Sejm przychylił się również do poprawki Senatu, dzięki której bon turystyczny zostanie przyznany również tym dzieciom, których rodzice pracują w innym kraju. Ustawa wprowadzająca świadczenie weszła w życie 18 lipca, lecz sam bon zostanie uruchomiony wraz z początkiem sierpnia.

Zobacz wideo Kiedy bon turystyczny trafi do rodzin?

Jaką formę przyjmie bon turystyczny?

Jak czytamy na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej, bon będzie miał formę elektroniczną, nie będzie go można wymienić na gotówkę. Można nim będzie opłacić usługi noclegowe oraz imprezy turystyczne na terenie kraju. Bonem będzie można płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania wysokości świadczenia w formie bonu lub dodatkowego świadczenia w formie bonu (na dziecko niepełnosprawne). Środki będą do wykorzystania do 31 marca 2022 r. 

Jak złożyć wniosek o bon turystyczny?

Pozyskanie bonu nie wymaga składania żadnych wniosków. Trzeba jedynie posiadać swój profil na PUE, który można założyć za pomocą Profilu Zaufanego lub za pośrednictwem swojego banku - w ramach bankowości elektronicznej. Bon turystyczny trzeba będzie jednak aktywować, zanim będziemy mogli go użyć.

Aby to zrobić, należy zalogować się na swój profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS na www.zus.pl. Wybrać zakładkę "Ogólny" i przejść do zakładki "Polski Bon Turystyczny" > "Mój bon". Potrzebne będzie uzupełnienie danych o swój aktualny e-mail oraz numer telefonu komórkowego.

Więcej o: