Bon turystyczny 500 plus. Jak złożyć wniosek o świadczenie?

Od dziś można skorzystać z bonu turystycznego 500 plus. Nie trzeba składać dodatkowego wniosku o świadczenie, lecz wystarczy je aktywować za pośrednictwem PUE ZUS. Wyjaśniamy, jak to zrobić.

W czwartek 30 lipca w Łazienkach Królewskich odbyła się konferencja prasowa na temat Polskiego Bonu Turystycznego. Wicepremierka Jadwiga Emilewicz zdradziła więcej szczegółów dotyczących terminu wprowadzenia bonu turystycznego. Jak zauważyła, aby otrzymać bon, nie trzeba spełniać wymogów żadnej dodatkowej procedury administracyjnej, więc będzie można z niego skorzystać jeszcze w te wakacje. 

W niedzielę wszyscy ci, którzy w nocy z piątku na sobotę otrzymają tę swoją "cyfrową portmonetkę", będą mogli już realizować płatność [bonem]

- powiedziała Jadwiga Emilewicz.

Przypominamy, że bon jest ważny do końca marca 2022 roku. Nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Zobacz wideo Kiedy bon turystyczny trafi do rodzin?

Jak złożyć wniosek o bon turystyczny?

Pozyskanie bonu nie wymaga składania żadnych wniosków. Trzeba jedynie posiadać swój profil na PUE, który można założyć za pomocą Profilu Zaufanego lub za pośrednictwem swojego banku - w ramach bankowości elektronicznej. Bon turystyczny trzeba będzie jednak aktywować, zanim będziemy mogli go użyć.

Aby to zrobić, należy zalogować się na swój profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS na www.zus.pl. Wybrać zakładkę "Ogólny" i przejść do zakładki "Polski Bon Turystyczny" > "Mój bon". Potrzebne będzie uzupełnienie danych o swój aktualny e-mail oraz numer telefonu komórkowego.

Komu przysługuje bon turystyczny?

Ustawa przewiduje przyznanie świadczenia w formie bonu turystycznego w wysokości 500 złotych na każde dziecko. Dzieci niepełnosprawne otrzymają dwa razy więcej - tysiąc złotych, ta kwota może pomóc w sfinansowaniu na przykład turnusu rehabilitacyjnego. Sejm przychylił się również do poprawki Senatu, dzięki której bon turystyczny zostanie przyznany również tym dzieciom, których rodzice pracują w innym kraju. Ustawa wprowadzająca świadczenie weszła w życie 18 lipca, lecz sam bon zostanie uruchomiony wraz z początkiem sierpnia.

Więcej o: