Komisja Europejska planuje kupić 300 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19

Komisja Europejska odbyła wstępną rozmowę z firmą Sanofi na temat ewentualnego zakupu 300 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19. Szczepionka ma pojawić się na rynku w czerwcu 2021 roku.

Planowana umowa z Sanofi zakłada możliwość zakupu szczepionki przez wszystkie państwa członkowskie UE, jeżeli badania dowiodą, że jest ona bezpieczna i skuteczna przeciwko COVID-19. Komisja prowadzi też rozmowy z innymi producentami.

Zobacz wideo Polska w ogonie Europy pod względem leczenia alergii – z 12 mln osób chorych odczula się tylko 20 proc. Brak leczenia zwiększa ryzyko zachorowania na COVID-19

Szczepionka przeciwko COVID-19. W obrocie od czerwca 2021 roku

Sanofi zamierza wystąpić do Europejskiej Agencji Leków (EMA) o pozwolenie na dopuszczenie medykamentu do obrotu w czerwcu 2021 roku. 

- Ogłoszone porozumienia z firmą Sanofi jest pierwszym ważnym filarem szerszej europejskiej strategii w dziedzinie szczepionek. Wkrótce poczynimy dalsze kroki. Prowadzimy zaawansowane rozmowy z kilkoma innymi firmami. Chociaż dziś nie wiemy, która szczepionka będzie najskuteczniejsza, Europa inwestuje w zróżnicowany zestaw obiecujących szczepionek, opracowywanych w oparciu o różne rodzaje technologii - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, cytowana w komunikacie.

Zdaniem komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stelli Kyriakides, "bezpieczna i skuteczna szczepionka przeciwko COVID-19 jest najpewniejszą drogą wyjścia z kryzysu".

KE chce zagwarantować szczepionki dla potrzebujących  

Jednocześnie Komisja Europejska jest za tym, aby każdy, kto potrzebuje szczepionki, otrzymał ją w dowolnym miejscu na świecie, a nie tylko na terenie Unii. Od 4 maja 2020 roku Komisja zebrała niemal 16 mld euro w ramach globalnej reakcji na pandemię koronawirusa - kampanii na rzecz powszechnego dostępu do testów, leczenia i szczepionek przeciwko koronawirusowi.

Bruksela chce też zbadać - wraz z partnerami międzynarodowymi - jaka liczba krajów zgodziłaby się na połączenie zasobów, aby wspólnie zarezerwować w firmach farmaceutycznych przyszłe szczepionki dla siebie samych, a także dla krajów o niskich i średnich dochodach. W czerwcu Komisja przedstawiła europejską strategię przyspieszenia rozwoju, produkcji i stosowania skutecznych i bezpiecznych szczepionek przeciwko COVID-19.