Wielkopolska. Zakład drobiarski wstrzymał pracę. 233 pracowników zakażonych koronawirusem

Jak informuje wojewoda wielkopolski, w zakładzie drobiarskim Ami w Mikstacie odnotowano 233 przypadki zakażeń koronawirusem. 170 osób objęto kwarantanną. We wtorek zarząd firmy poinformował o wstrzymaniu produkcji do odwołania.

Pierwszy przypadek zakażenia w zakładzie w Mikstacie (woj. wielkopolskie) odnotowano 24 lipca. W efekcie wojewoda wielkopolski zdecydował o masowym przebadaniu pracowników przedsiębiorstwa, w czym pomogli żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Udało się przebadać wszystkie osoby zatrudnione w zakładzie, czyli ok. 800 osób, z czego w 233 przypadkach testy dały wynik pozytywny.

- Większość chorych ma skąpe lub żadne objawy, leczą się w domu. W szpitalu przebywa zaledwie kilka osób, ich stan jest stabilny - mówił w poniedziałek w rozmowie z TVN24 Tomasz Stube, rzecznik wojewody wielkopolskiego.

Wielkopolska. 233 pracowników zakładu drobiarskiego ma koronawirusa. Masowe testy na koronawirusa

Lokalne władze podjęły decyzję, że mieszkańcy gminy i powiatu będą mogli przebadać się na obecność koronowairusa. Zgodnie z decyzją wojewody wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka w gminie Mikstat uruchomiony zostanie punkt pobrań wymazów, który będzie obsługiwany przez żołnierzy z 12 Wielkopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.

Punkt wymazów będzie pracował w najbliższy piątek na stadionie oraz we wtorek na rynku. 
- Rozszerzenie badań do dwóch dni na terenie Mikstatu, zgodnie z oczekiwaniami lokalnego samorządu, podyktowane jest aktualną sytuacją, która wymaga natychmiastowej reakcji w celu opanowania ogniska epidemicznego - informuje Tomasz Stube w komunikacie opublikowanym na stronie urzędu.

Test będą mogły wykonać osoby, które wcześniej zarejestrują się telefonicznie w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Zgłoszenia będą prowadzone od 5 sierpnia - informuje biuro wojewody wielkopolskiego.

Zobacz wideo Koronawirus w odwrocie? Słowa premiera komentuje prof. Włodzimierz Gut, wirusolog
Więcej o: