Litwa, Łotwa i Estonia wprowadzają obostrzenia. 14-dniowa kwarantanna dla osób wracających z Polski

Litwa, Łotwa i Estonia zdecydowały się wprowadzić 14-dniową kwarantannę dla osób, które przyjeżdżają na terytorium tych krajów z Polski. To efekt ostatniego wzrostu wskaźnika zachorowalności.

Po powrocie z Polski na Litwę od poniedziałku będzie obowiązywała dwutygodniowa kwarantanna – postanowił w piątek litewski rząd w związku z rosnącą w Polsce liczbą zakażeń koronawirusem. Ten wymóg nie będzie dotyczył osób, które udają się do pracy. Na przykład polskich rolników uprawiający rolę na Litwie. 14-dniową samoizolację dla osób wracających z naszego kraju wprowadziły również Łotwa oraz Estonia.  

Zobacz wideo Liczba zakażonych rośnie. Rząd wprowadza czerwone i żółte strefy

Litwa wprowadza obostrzenia dla osób wracających z Polski. Powodem wysoki wskaźnik zachorowalności 

Od poniedziałku samoizolacja będzie też obowiązywała osoby, które wrócą z Cypru. Obcokrajowcom z Holandii i Islandii wjazd na Litwę będzie zakazany.

Zgodnie z przyjętą zasadą Litwa stosuje przymusową kwarantannę wobec osób, które przybywają z krajów, w których wskaźnik zachorowalności na Covid-19 w ciągu ostatnich 14 dni przekroczył 16 przypadków na 100 tys. mieszkańców. Natomiast w przypadku, gdy liczba zakażeń na koronawirusa w poszczególnych krajach przekroczyła 25 na 100 tys. wprowadzany jest zakaz wjazdu. Lista jest aktualizowana każdego piątku. Według danych Europejskiego Centrum ds. Prewencji i Kontroli Chorób obecnie wskaźnik zachorowalności w Polsce wynosi 20,1.

Litewski rząd już w czwartek zaapelował do wszystkich, którzy przebywają w Polsce lub planują wyjechać tam na weekend, o powrót do północy z niedzieli na poniedziałek. Litewskie ministerstwo spraw wewnętrznych zapowiedziało też, że jeżeli przyjdzie wprowadzić zakaz wjazdu z Polski, na granicy litewsko-polskiej zostaną wzmocnione siły policyjne, dyżur będą pełnili specjaliści Narodowego Centrum Zdrowia Publicznego.

Łotwa i Estonia także wprowadzają przymusową kwarantannę dla osób wracających z Polski 

Podobne zasady, jak opisane powyżej w przypadku Litwy, obowiązują w innych nadbałtyckich krajach. Zarówno władze Łotwy, jak i Estonii co piątek aktualizują listę państw ze wskaźnikami zachorowań za poprzednie dwa tygodnie. Na ich podstawie zdecydowano się wprowadzić 14-dniową samoizolację dla osób wracających z Polski. Rząd Łotwy doradza swoim obywatelom, by poważnie rozważyli konieczność wyjazdu do krajów z większym niż 16 wskaźnikiem zachorowań, w tym do Polski.

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: