Bon turystyczny. ZUS przelał 23 mln złotych na konta przedsiębiorców turystycznych

Około 23 mln ZUS przelał na konta przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego w ramach Polskiego Bonu Turystycznego - poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Wsparcie otrzymało ok. 6 tys. podmiotów.

- Obsługa informatyczna i finansowa Polskiego Bonu Turystycznego to kolejne, po tarczy antykryzysowej i dodatku solidarnościowym, zadanie zlecone Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych w ostatnim czasie. Błyskawicznie rozbudowaliśmy i udostępniliśmy naszą Platformę Usług Elektronicznych dla podmiotów turystycznych, osób uprawnionych do bonu oraz Polskiej Organizacji Turystycznej. Sprawnie uruchomiliśmy infolinię - wyliczała Uścińska.

ZUS odpowiada także za realizację płatności bonem na rzecz przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego. W środę przelana została pierwsza transza środków. Do 5,8 tys. podmiotów trafiło łącznie około 23 mln złotych. Największe ośrodki otrzymały kwoty o wartości ponad 500 tys. złotych.

Do kiedy ważny jest bon turystyczny?

Bon jest ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę, ani inne środki płatnicze.

Przedsiębiorcy turystyczni i organizacje pożytku publicznego, które chcą przyjmować płatności bonem za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, muszą wpisać się na listę prowadzoną przez POT. Można to zrobić wyłącznie za pośrednictwem PUE ZUS.

Zobacz wideo Czy w te wakacje będziemy mogli wyjechać za granicę? Co z obozami i koloniami dla dzieci?

Aby przystąpić do programu Polski Bon Turystyczny, na PUE ZUS trzeba wypełnić "Oświadczenie przedsiębiorcy turystycznego lub organizacji pożytku publicznego w celu przystąpienia do programu Polski Bon Turystyczny". Na PUE podmiot turystyczny może także upoważniać swoich pracowników do przyjmowania płatności bonem. Ma również dostęp do swoich rozliczeń.

Jak skorzystać z bonu turystycznego?

Polska Organizacja Turystyczna opublikowała listę zarejestrowanych przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do przyjmowania płatności za pomocą bonu na stronach internetowych: www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl oraz www.polska.travel.

Obsługa bonu odbywa się na PUE ZUS. Aby skorzystać z bonu, nie trzeba składać wniosku. Bon jest dostępny na PUE w panelu "Ogólny". W menu bocznym trzeba wejść w zakładkę "Polski Bon Turystyczny", a następnie "Mój bon". Bony turystyczne zostały wygenerowane na podstawie danych, które pochodzą z jednostek wypłacających świadczenie wychowawcze Rodzina 500+.

Więcej o: