Koronawirus. Szef WHO powiedział, ile świat musi wydać na walkę z COVID-19

Świat musi wydać co najmniej 100 miliardów dolarów na nowe narzędzia do walki z pandemią koronawirusa - powiedział w czwartek szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

- Żyjemy w zglobalizowanym świecie, kraje są od siebie zależne i jeśli nie wyeliminujemy wirusa wszędzie, nie będziemy w stanie odbudować krajowych gospodarek - oświadczył Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Szef WHO przestrzegł przed powstawaniem "nacjonalizmu szczepionkowego", który jest wynikiem nadmiernego popytu na ten preparat. - Nadmierny popyt już teraz tworzy nacjonalizm szczepionkowy i istnieje ryzyko, że cena szczepionki będzie bardzo wysoka - powiedział szef Światowej Organizacji Zdrowia i podkreślił konieczność zapobiegnięcia zjawisku spekulacji.

Światowa Organizacja Zdrowia: Koronawirus nie przenosi się przez produkty żywnościowe

WHO zaprzeczyła także pogłoskom, jakoby koronawirus przenosił się na ludzi poprzez produkty żywnościowe. - Ludzie nie powinni bać się jedzenia, pakowania żywności ani dostarczania żywności” - powiedział Mike Ryan, szef programu pomocy kryzysowej Światowej Organizacji Zdrowia. - Nie ma dowodów, że łańcuch pokarmowy uczestniczy w przenoszeniu tego wirusa - podkreślił.

Na COVID-19 zmarło już ponad 750 tys. osób

Amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa podał w czwartek, że na COVID-19 na całym świecie zmarło już ponad 750 tysięcy osób. Ponad 20,6 milionów ludzi jest zakażonych SARS-CoV-2.

Wielu ekspertów od spraw zdrowia na świecie uważa, że prawdziwa liczba ofiar śmiertelnych wirusa, który pojawił się w Chinach pod koniec ubiegłego roku, jest znacznie wyższa, niż wskazują na to oficjalne dane, choćby dlatego, że wiele osób umiera bez poddawania się testom.

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Zobacz wideo Afryka i Ameryka Południowa walczą z koronawirusem
Więcej o: