KE ma porozumienie z AstraZeneca ws. zakupu potencjalnej szczepionki. Wstępnie na 300 mln dawek

Komisja Europejska zawarła w piątek porozumienie z firmą farmaceutyczną AstraZeneca w sprawie zakupu potencjalnej szczepionki przeciwko COVID-19. KE podała też, że prowadziła także rozmowy na temat szczepionek z Sanofi-GSK oraz Johnson&Johnson.

Komisja Europejska porozumiała się z firmą farmaceutyczną AstraZeneca w sprawie zakupu potencjalnej szczepionki przeciwko COVID-19. Umowa dotyczyła również przekazania jej w formie darowizny do krajów o niższych i średnich dochodach lub przekierowania do innych krajów europejskich.

Wstępnie uzgodniono umowę na 300 mln dawek szczepionki

"Komisja uzgodniła teraz umowę ramową na zakup 300 milionów dawek szczepionki AstraZeneca, z opcją zakupu 100 mln więcej w imieniu państw członkowskich UE. Komisja nadal omawia podobne umowy z innymi producentami szczepionek" - czytamy w komunikacie.

Zobacz wideo Pandemia trwa, a wakacje się kończą. Uczniowie mają wrócić do szkół

- Intensywne negocjacje Komisji Europejskiej nadal przynoszą rezultaty. Dzisiejsze porozumienie jest pierwszym kamieniem węgielnym we wdrażaniu strategii Komisji Europejskiej w sprawie szczepionek. Ta strategia umożliwi nam dostarczanie przyszłych szczepionek Europejczykom, a także naszym partnerom w innych częściach świata - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, cytowana w komunikacie.

Komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides zaznaczyła natomiast, że "bezpieczna i skuteczna szczepionka pozostaje najpewniejszą strategią wyjścia, aby chronić naszych obywateli i resztę świata przed koronawirusem".

Czytaj też: WHO i Moskwa rozmawiają o szczepionce. Rejestracja Sputnik V krytykowana przez naukowców

Porozumienie z AstraZeneca będzie finansowane z unijnego instrumentu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych. Dysponuje on środkami na stworzenie portfela potencjalnych szczepionek o różnych profilach i produkowanych przez różne firmy.

Szczepionka firmy AstraZeneca jest w kolejnej fazie badań klinicznych

AstraZeneca jest już w trakcie II / III fazy badań klinicznych. Wyniki w fazie I / II, które dotyczyły bezpieczeństwa i immunogenności szczepionek (zdolności substancji do wywołania odpowiedzi odpornościowej), okazały się obiecujące.

"Decyzja o wsparciu szczepionki zaproponowanej przez AstraZeneca opiera się na rzetelnym podejściu naukowym i zastosowanej technologii, szybkości dostawy na dużą skalę, kosztach, podziale ryzyka, odpowiedzialności i zdolnościach produkcyjnych w stanie zaopatrzyć m.in. całą UE" - podała Komisja Europejska.

KE zapewniła również, że wraz z państwami członkowskimi i Europejską Agencją Leków wykorzysta "istniejące możliwości elastyczności w ramach regulacji UE, aby przyspieszyć wydawanie zezwoleń i dostępność skutecznych szczepionek przeciwko COVID-19".

Środki Komisji rzecz powszechnego dostępu do testów, terapii i szczepionek zostały zgromadzone w ramach akcji Globalna Odpowiedź na koronawirusa i wynoszą ok. 16 mld euro.

AstraZeneca nie jest jedyną firmą, z którą KE prowadziła rozmowy na temat szczepionek. Oficjele unijni rozpatrywali również propozycje złożone przez Sanofi-GSK oraz Johnson&Johnson.