KE ma porozumienie z AstraZeneca ws. zakupu potencjalnej szczepionki. Wstępnie na 300 mln dawek
Komisja Europejska porozumiała się z firmą farmaceutyczną AstraZeneca w sprawie zakupu potencjalnej szczepionki przeciwko COVID-19. Umowa dotyczyła również przekazania jej w formie darowizny do krajów o niższych i średnich dochodach lub przekierowania do innych krajów europejskich.
Wstępnie uzgodniono umowę na 300 mln dawek szczepionki
"Komisja uzgodniła teraz umowę ramową na zakup 300 milionów dawek szczepionki AstraZeneca, z opcją zakupu 100 mln więcej w imieniu państw członkowskich UE. Komisja nadal omawia podobne umowy z innymi producentami szczepionek" - czytamy w komunikacie.
- Intensywne negocjacje Komisji Europejskiej nadal przynoszą rezultaty. Dzisiejsze porozumienie jest pierwszym kamieniem węgielnym we wdrażaniu strategii Komisji Europejskiej w sprawie szczepionek. Ta strategia umożliwi nam dostarczanie przyszłych szczepionek Europejczykom, a także naszym partnerom w innych częściach świata - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, cytowana w komunikacie.
Komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides zaznaczyła natomiast, że "bezpieczna i skuteczna szczepionka pozostaje najpewniejszą strategią wyjścia, aby chronić naszych obywateli i resztę świata przed koronawirusem".
Czytaj też: WHO i Moskwa rozmawiają o szczepionce. Rejestracja Sputnik V krytykowana przez naukowców
Porozumienie z AstraZeneca będzie finansowane z unijnego instrumentu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych. Dysponuje on środkami na stworzenie portfela potencjalnych szczepionek o różnych profilach i produkowanych przez różne firmy.
Szczepionka firmy AstraZeneca jest w kolejnej fazie badań klinicznych
AstraZeneca jest już w trakcie II / III fazy badań klinicznych. Wyniki w fazie I / II, które dotyczyły bezpieczeństwa i immunogenności szczepionek (zdolności substancji do wywołania odpowiedzi odpornościowej), okazały się obiecujące.
"Decyzja o wsparciu szczepionki zaproponowanej przez AstraZeneca opiera się na rzetelnym podejściu naukowym i zastosowanej technologii, szybkości dostawy na dużą skalę, kosztach, podziale ryzyka, odpowiedzialności i zdolnościach produkcyjnych w stanie zaopatrzyć m.in. całą UE" - podała Komisja Europejska.
KE zapewniła również, że wraz z państwami członkowskimi i Europejską Agencją Leków wykorzysta "istniejące możliwości elastyczności w ramach regulacji UE, aby przyspieszyć wydawanie zezwoleń i dostępność skutecznych szczepionek przeciwko COVID-19".
Środki Komisji rzecz powszechnego dostępu do testów, terapii i szczepionek zostały zgromadzone w ramach akcji Globalna Odpowiedź na koronawirusa i wynoszą ok. 16 mld euro.
AstraZeneca nie jest jedyną firmą, z którą KE prowadziła rozmowy na temat szczepionek. Oficjele unijni rozpatrywali również propozycje złożone przez Sanofi-GSK oraz Johnson&Johnson.
-
Nocne zmiany w programie szczepień. Sprawdzisz online, czy możesz się zarejestrować. Bez logowania
-
Rząd przerwał budowę elektrowni w Ostrołęce, Sasin wskazał winnego. Tym razem nie Tuska
-
Kędzierski: Będzie, jak było, tyle że bardziej. Z pandemią Polska przegrała
-
Przejęcie Polska Press przez Orlen wstrzymane. Sąd uwzględnił wniosek RPO
-
Przedszkola i żłobki zamknięte na dłużej? Nieoficjalnie: Rząd wysłał sygnał
- Sanepid zamyka lokale działające w pandemii na nowej podstawie prawnej. Już nie rozporządzenie
- Szczepienie w zakładach pracy. Gowin: Akcja szczepień w firmach ruszy od połowy maja
- Belka: Waloryzacja 500 plus skończy się krwistą inflacją. W polskiej gospodarce jest daleko od "okej"
- Niemiecka prasa znów o "małym cudzie" w polskiej gospodarce. "Polska radzi sobie nadzwyczaj dobrze"
- A jednak rewolucja. Podatkowa. Wiceminister: Zależy nam, by osoby najmniej zarabiające płaciły najmniej