Koronawirus. Lekarze i pielęgniarki w jednym z największych polskich szpitali mają sami płacić za testy

Pracownicy jednego z największych szpitali w Polsce od lipca muszą sami opłacać testy na koronawirusa. Szpita uznał, że lekarze i pielęgniarki wykonują "nieuzasadnione klinicznie" testy, a więc nie powinien opłacać ich NFZ. Sprawą zajmuje się Mazowiecki Oddzial Wojewódzki NFZ.

"Rzeczpospolita" opisuje sprawę jednego z największych polskich szpitali. Do końca lipca tak jak na terenie całego kraju, szpital finansował testy na koronawirusa. Od początku sierpnie personel medyczny musi sam zapłacić za test, szpital jedynie załatwił preferencyjne warunki, dzięki czemu kosztują one, bagatela, 300 zł. 

Część pracowników zwracała uwagę, że wykonywała badania nie z przesłanek klinicznych czy też epidemiologicznych, ale w celu uzyskania wyniku potwierdzającego brak zakażenia. Chcąc umożliwić pracownikom wykonywanie takich badań, szpital ustalił preferencyjne warunki badania w centrum medycznym. W celu skorzystania z tej oferty należy dokonać opłaty 300 zł na konto[…]

- pisze w oficjalnym piśmie do pracowników dyrekcja placówki.

Zobacz wideo Liczba zakażonych rośnie. Rząd wprowadza czerwone i żółte strefy

MOW NFZ bada sprawę płatnych testów na koronawirusa dla lekarzy i pielęgniarek

Szpital w uzasadnieniu swojej decyzji powołał się na oficjalną korespondencję z Mazowieckim Odziałem Wojewódzkim NFZ. MOW informował w niej, że badania są finansowane przez NFZ, jeśli "są zlecane w systemie IKARD do któregokolwiek z laboratoriów z listy Ministerstwa Zdrowia oraz gdy dotyczą pracownika objawowego, pracownika, który miał kontakt z osobą zakażoną, lub podejrzewa, że taki kontakt miał miejsce, albo istnieje wątpliwość co do stanu zdrowia pracownika".

MOW NFZ jednak nie zgadza się z taką interpretacją powyższego fragmentu przez szpital. Z ich informacji wynika, że opisywany przez "Rz" szpital, to jednostkowy przypadek. W pozostałych placówkach na terenie woj. mazowieckiego testy na obecność koronawirusa są przeprowadzane zgodnie z wytycznymi prezesa NFZ z 15 kwietnia. Wynika z nich, że fundusz jako publiczny płatnik, gwarantuje i zabezpiecza finansowanie badań oraz świadczeń związanych z leczeniem, w tym koszty testów.