Litwa bardziej otwiera się na turystów. Wymagany negatywny wynik testu na COVID-19

Litwa pozwala na wjazd do swojego kraju obywatelom większej liczby krajów niż dotychczas. Niektórzy będą musieli jednak odbyć na miejscu obowiązkową, dwutygodniową kwarantannę.

Litewski rząd zniósł zakaz wjazdu do kraju cudzoziemców z tych państw Unii Europejskiej, w których jest wysoki wskaźnik zakażeń koronawirusem. Warunkiem swobodnego przyjazdu na Litwę będzie jednak posiadanie zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na COVID-19.

Do przekroczenia granicy będzie wymagany negatywny wynik testu na koronawirusa

Do tej pory na Litwę można było przybyć z krajów, w których wskaźnik zakażeń koronawirusem w ciągu ostatnich dwóch tygodni nie przekroczył 25 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców. Z tych państw, w których wartość była wyższa, mogli przyjechać tylko litewscy obywatele. Teraz będzie można swobodnie wjechać, ale pod warunkiem, że będzie się posiadało przy sobie negatywny wynik testu na obecność patogenu, który jest ważny przez 72 godziny. Z kolei Litwini, którzy postanowią z tych państw wrócić do kraju, będą musieli poddać się kwarantannie oraz - już na miejscu - wykonać obowiązkowy test w ciągu doby po powrocie.

Zobacz wideo Czy w te wakacje będziemy mogli wyjechać za granicę? Co z obozami i koloniami dla dzieci?

Niektórych turystów będzie obowiązywała kwarantanna

Jeśli ktoś przyjedzie na Litwę z krajów, w których wskaźnik zachorowań jest wyższy niż 16 na 100 tysięcy mieszkańców, na miejscu będzie go czekać dwutygodniowa kwarantanna. Współczynnik dla Polski wynosi obecnie 24,9 na 100 tysięcy. Oznacza to, że turyści z Polski będą musieli poddać się obowiązkowi 14-dniowej izolacji.

Na Litwie od kilku dni rośnie liczba nowych zakażeń koronawirusem. Ostatniej doby wykryto 20 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Ogółem do tej pory u naszych północno-wschodnich sąsiadów zakażenie SARS-CoV-2 wykryto u 2436 osób.

Więcej o: