Zagraniczne media komentują rezygnację Łukasza Szumowskiego. "Odejście w cieniu skandalu"

We wtorek Łukasz Szumowski ogłosił, że rezygnuje z kierowania Ministerstwem Zdrowia. Światowe media informują, że kluczowy dla walki z koronawirusem minister odchodzi w ważnym momencie epidemii, kiedy liczby nowych zakażeń cały czas rosną. Zagraniczne dzienniki i agencje opisują także afery z zakupem maseczek i respiratorów, które miały miejsce za kadencji ministra Szumowskiego.

Łukasz Szumowski zrezygnował z funkcji szefa Ministerstwa Zdrowia we wtorek 18 sierpnia. Polityk zapewniał, że dymisja była planowana już kilka miesięcy wcześniej, ale została opóźniona ze względu na epidemię koronawirusa. - Nigdzie nie znikam. Pozostanę posłem i będę pojawiał się w przestrzeni publicznej, wracam też do zawodu lekarza - deklarował polityk.

Zagraniczne media o dymisji Łukasza Szumowskiego: Odejście w cieniu skandalu z respiratorami

Decyzja wywołała falę komentarzy. Na rezygnację polskiego ministra zdrowia zareagowały także światowe media. 

Dziennikarz Marek Strzelecki piszący dla portalu Bloomberg zauważa, że rezygnacja Łukasza Szumowskiego została ogłoszona w momencie, w którym polityk ma problemy w związku z niejasnościami przy zakupie respiratorów. "Posunięcie to sygnalizuje, że niegdyś popularny minister i twarz rządowej pomocy w walce z COVID-19 musi mierzyć się z polityczną odpowiedzialnością".

Zobacz wideo Leszczyna: Rygory sanitarne powinny być inne w różnych miejscach

The Associated Press zauważa, że dzień przed Łukaszem Szumowskim zrezygnował jego najbliższy współpracownik, wiceminister Janusz Cieszyński. "Szumowski stał się jedną z najpopularniejszych postaci w polskim rządzie (tuż za premierem Mateuszem Morawieckim) po tym, jak władze nałożyły rygorystyczną blokadę gospodarki. Polityk spotkał się jednak z zarzutami czerpania korzyści z kryzysu. Pojawiły się doniesienia, że firma, której właścicielem jest jego brat, miała otrzymać miliony złotych z dotacji rządowych. Dodatkowo część sprzętu zakupionego przez rząd do walki z koronawirusem okazała się nieskuteczna" - pisze amerykańska agencja prasowa.

"Łukasz Szumowski rezygnuje, gdy rząd krytykowany jest za nieskuteczną walkę z epidemią"

"Politico" podaje z kolei, że dymisja Łukasza Szumowskiego ma miejsce przed prawdopodobną jesienną drugą falą zakażeń. Dziennik zauważa, że mimo znacznych wzrostów zakażeń w sierpniu polski rząd nie wprowadził większych obostrzeń dla całego kraju. "Politico" również przypomina o nieskutecznych maseczkach czy respiratorach, które kupione były od niesprawdzonych dostawców.

Reuters pisze natomiast, że dymisja ministra zdrowia została ogłoszona w trakcie rosnących oskarżeń wobec rządu, który krytykowany jest za walkę z epidemią. Agencja zauważa, że na początku pandemii podejście Łukasza Szumowskiego było cenione, a sam polityk cieszył się dużym zaufaniem społeczeństwa. Taki wizerunek został nadszarpnięty przez skandale z zakupem respiratorów i masek.

Więcej o: