Szczepionka na koronawirusa będzie darmowa? Komisja Europejska zarejestrowała inicjatywę obywatelską

Autorzy europejskiej inicjatywy obywatelskiej chcą, aby szczepionki i terapie zapobiegające rozprzestrzenianiu się i przeciwdziałające pandemii koronawirusa były dostępne za darmo dla wszystkich. Komisja Europejska podjęła w piątek decyzję o rejestracji tego wniosku.

Formalna rejestracja inicjatywy otwiera procedurę, w ramach której jeden milion obywateli z przynajmniej jednej czwartej państw członkowskich może zwrócić się do KE o przedłożenie wniosku ustawodawczego w jednej z dziedzin, w których posiada ona takie uprawnienia.

Zobacz wideo Czy powtórny lockdown kraju jest możliwy?

Szczepionka na koronawirusa. KE przyjęła obywatelską inicjatywę. Na czym ona polega?

Europejska inicjatywa obywatelska ma na celu zapewnienie, aby prawa własności intelektualnej, w tym patenty, nie ograniczały dostępności żadnej opracowanej w przyszłości szczepionki lub terapii przeciw Covid-19.

Jej autorzy chcą, by przepisy UE dotyczące danych i wyłączności rynkowej nie ograniczały bezpośredniej skuteczności wydawanych przez państwa członkowskie obowiązkowych licencji. Domagają się ponadto wprowadzenia zobowiązania prawnego, wymagającego od beneficjentów funduszy UE dzielenia się wiedzą, własnością intelektualną bądź danymi lub zasobami patentowymi dotyczącymi technologii medycznych w kontekście Covid-19.

Inicjatywa przewiduje ponadto stosowanie zobowiązania prawnego, wymagającego od beneficjentów funduszy UE zachowania przejrzystości w odniesieniu do wkładów publicznych, kosztów produkcji, jak również klauzul dotyczących dostępności i przystępności cenowej leczenia i szczepionek przeciw koronawirusowi.

KE przyjęła inicjatywę ws. darmowej szczepionki na koronawirusa. Kiedy wejdzie w życie?

Komisja Europejska poinformowała, że inicjatywa ta jest prawnie dopuszczalna, ponieważ spełnia niezbędne warunki, i w związku z tym zdecydowała się ją zarejestrować. Na razie urzędnicy nie analizowali jej pod względem merytorycznym.

Po rejestracji organizatorzy mogą w ciągu najbliższych 6 miesięcy rozpocząć roczny proces zbierania podpisów poparcia. Jeżeli w ciągu roku inicjatywę poprze milion osób w co najmniej siedmiu państwach członkowskich, Komisja będzie musiała zareagować na to w ciągu pół roku. Bruksela może podjąć decyzję o przyjęciu wniosku bądź o jego odrzuceniu; w obu wypadkach będzie zobowiązana przedstawić uzasadnienie.

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: