Formalna rejestracja inicjatywy otwiera procedurę, w ramach której jeden milion obywateli z przynajmniej jednej czwartej państw członkowskich może zwrócić się do KE o przedłożenie wniosku ustawodawczego w jednej z dziedzin, w których posiada ona takie uprawnienia.
Europejska inicjatywa obywatelska ma na celu zapewnienie, aby prawa własności intelektualnej, w tym patenty, nie ograniczały dostępności żadnej opracowanej w przyszłości szczepionki lub terapii przeciw Covid-19.
Jej autorzy chcą, by przepisy UE dotyczące danych i wyłączności rynkowej nie ograniczały bezpośredniej skuteczności wydawanych przez państwa członkowskie obowiązkowych licencji. Domagają się ponadto wprowadzenia zobowiązania prawnego, wymagającego od beneficjentów funduszy UE dzielenia się wiedzą, własnością intelektualną bądź danymi lub zasobami patentowymi dotyczącymi technologii medycznych w kontekście Covid-19.
Inicjatywa przewiduje ponadto stosowanie zobowiązania prawnego, wymagającego od beneficjentów funduszy UE zachowania przejrzystości w odniesieniu do wkładów publicznych, kosztów produkcji, jak również klauzul dotyczących dostępności i przystępności cenowej leczenia i szczepionek przeciw koronawirusowi.
Komisja Europejska poinformowała, że inicjatywa ta jest prawnie dopuszczalna, ponieważ spełnia niezbędne warunki, i w związku z tym zdecydowała się ją zarejestrować. Na razie urzędnicy nie analizowali jej pod względem merytorycznym.
Po rejestracji organizatorzy mogą w ciągu najbliższych 6 miesięcy rozpocząć roczny proces zbierania podpisów poparcia. Jeżeli w ciągu roku inicjatywę poprze milion osób w co najmniej siedmiu państwach członkowskich, Komisja będzie musiała zareagować na to w ciągu pół roku. Bruksela może podjąć decyzję o przyjęciu wniosku bądź o jego odrzuceniu; w obu wypadkach będzie zobowiązana przedstawić uzasadnienie.
***
Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl