Szef WHO: Mamy nadzieję, że pandemia koronawirusa potrwa mniej niż dwa lata

- Mamy nadzieję, że pandemia skończy się w ciągu dwóch lat - powiedział szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Jak podaje agencja Reutera, we wtorek 18 sierpnia odbyła się konferencja Światowej Organizacji Zdrowia, na której padła deklaracja co do terminu końca pandemii koronawirusa. 

Szef WHO: Mamy nadzieję, że pandemia skończy się za mniej niż dwa lata

- Mamy nadzieję, że pandemia skończy się w ciągu dwóch lat. - powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus, dodając, że jest to możliwe tylko, jeśli świat się zjednoczy i uda mu się znaleźć szczepionkę. Takie szacunki nie są przypadkowe. Szef WHO przypomniał, że epidemia grypy hiszpanki, która wybuchła w 1918 roku, trwała dwa lata.

Tedros Adhanom Ghebreyesus stwierdził, że obecnie sytuacja znacznie różni się od tego, co miało miejsce podczas ostatniej tak dużej pandemii. - W obecnej sytuacji, przy większej globalizacji wirus ma większe szanse na rozprzestrzenianie się, ponieważ cały świat jest ze sobą lepiej skomunikowany. Jednocześnie dysponujemy technologią i wiedzą, dzięki czemu jesteśmy w stanie powstrzymać pandemię - powiedział szef Światowej Organizacji Zdrowia.

Podczas genewskiej konferencji wezwał także do "jedności narodowej" i "globalnej solidarności", gdyż jak zaznaczył, "jest to kluczowe do maksymalnego wykorzystania dostępnych narzędzi, np. w postaci znalezienia szczepionki".

Zobacz wideo O czym musimy pamiętać, jeśli wybieramy się w podróż publicznym środkiem transportu?

WHO podało, ile świat będzie musiał wydać na walkę z COVID-19

Kilka dni temu Światowa Organizacja Zdrowia oszacowała, że świat musi wydać co najmniej 100 miliardów dolarów na nowe narzędzia do walki z pandemią koronawirusa. Przy tej okazji szef WHO przestrzegł przed powstawaniem "nacjonalizmu szczepionkowego", który jest wynikiem nadmiernego popytu na ten preparat. Według niego taka sytuacja może spowodować znaczny wzrost ceny szczepionki. 

Więcej o: