Od 1 września wyższy zasiłek dla bezrobotnych. Wiemy, o ile wzrośnie

Jak poinformował resort rodziny, od 1 września wzrasta zasiłek dla bezrobotnych. W pierwszych 90 dniach wyniesie on 1200 zł, a w pozostałym okresie posiadania prawa do świadczenia 942,30 zł. Wyższe zasiłki otrzymają wszyscy bezrobotni.

- Podwyższoną kwotę zasiłku otrzymają wszyscy bezrobotni - nie tylko nowo rejestrujący się, ale też bezrobotni, którzy już pobierają zasiłek - mówiła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Zasiłek wzrośnie do 1200 zł. Kwota ta będzie obowiązywała w okresie pierwszych 90 dni posiadania praw do zasiłku. Później będzie przysługiwał w wysokości 942,30 zł. Przypomnijmy, że do wczoraj było to odpowiednio 881,30 zł i 692,00 zł.

Wraz z zasiłkiem wzrosną inne świadczenia 

Podwyższenie kwoty zasiłku dla bezrobotnych wiąże się z podwyższeniem wszystkich świadczeń, których wysokość uzależniona jest od wysokości tego wskaźnika, np. stypendium przysługującego w okresie odbywania szkolenia, stażowego czy przygotowania zawodowego dorosłych, dodatku aktywizacyjnego czy świadczenia integracyjnego dla uczestników Centrów Integracji Społecznej.

Zobacz wideo Gowin o spadku PKB i prognozowanym bezrobociu

Pozostałe zasady dotyczące przyznawania obniżonej oraz podwyższonej kwoty zasiłku, w zależności od stażu pracy, pozostaną niezmienione.

Podwyżkę zasiłku wprowadza ustawa Dudy 

Podwyższenie zasiłku dla bezrobotnych zakłada ustawa o dodatku solidarnościowym, która weszła w życie w drugiej połowie czerwca. Ustawa powstała z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy.

Na jej mocy wprowadzony został wyżej wymieniony dodatek, który - w wysokości 1400 złotych - przysługiwał osobom, które straciły pracę w wyniku kryzysu spowodowanego epidemią koronawirusa. Przypomnijmy, że dodatek był przyznawany maksymalnie na 3 miesiące, w okresie od dnia 1 czerwca do dnia 31 sierpnia 2020 roku.

Więcej o: