Koronawirus. Wesela z nowymi obostrzeniami? Rozważane jest rejestrowanie gości

Ministerstwo Zdrowia nie wyklucza zmiany przepisów o organizacji i liczebności wesel w związku z niemalejącą liczbą zakażeń koronawirusem. Rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz przekazał w środę, że rozważane jest też wprowadzenie rejestracji gości weselnych.

- Wszystko wskazuje, że mogą być dodatkowe obostrzenia dotyczące organizacji i liczebności wesel. Istnieje też możliwość doprecyzowania przepisów w zakresie rejestracji wesel, musi to być zapis ustawowy - powiedział mediom Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Koronawirus a wesela. Możliwe wprowadzenie rejestracji gości

- Czekamy na zebranie się parlamentu - Sejmu i Senatu. Przed zebraniem się obu izb nie możemy forsować takich przepisów prawa. Ale poważnie rozważamy wprowadzenie rejestracji gości weselnych – dodał.

Zobacz wideo Od 6 czerwca można organizować wesela, ale obowiązują pewne obostrzenia

Pytany o to, kiedy zmiana prawa mogłaby nastąpić, rzecznik Ministerstwa Zdrowia przekazał, że jeśli obserwowane będą ogniska weselne, działania zostaną podjęte.

Ogniska koronawirusa na weselach wykryto w czterech województwach

Łącznie od początku epidemii potwierdzono obecność koronawirusa u 68 tys. 517 osób, a zmarło 2078 z nich. Resort podał w środę, że tzw. ogniska weselne wykryto w czterech województwach.

Obecnie przepisy mówią, że na weselu może bawić się do 150 osób, w strefach żółtych - 100, a w czerwonych - 50.

Powiaty "żółte", "czerwone" i "zielone"

Powiaty "czerwone" to powiaty najciężej dotknięte epidemią koronawirusa. Takim mianem określa się te miejsca, w których wskaźnik zakażeń jest wyższy niż 12 na 10 tys. mieszkańców. W powiatach "czerwonych" wprowadzone zostały nowe, szerokie obostrzenia. W przypadku wesel ograniczono liczbę osób, które mogą brać udział w uroczystości. Ministerstwo Zdrowia informuje, że w weselach w powiatach "czerwonych" może brać udział maksymalnie 50 osób, nie wliczając obsługi.

Powiatami "żółtymi" są te powiaty, w których wskaźnik zakażeń wynosi od 6 do 12 na 10 tys. mieszkańców. W tych częściach Polski, które zostały oznaczone kolorem żółtym, obowiązują nowe, ale dość lekkie obostrzenia. W przypadku wesel ustalono limit gości. Wynosi 100 osób z wyłączeniem obsługi imprezy.

W weselach odbywających się w powiatach "zielonych" może brać udział maksymalnie 150 osób. Bez względu na to, gdzie odbywa się uroczystość, weselnicy nie muszą zasłaniać ust i nosa. 

*** 

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl 

Więcej o: