Senat wraca do pracy po wakacjach. Zajmie się m.in. drugą tarczą dla branży turystycznej

W czwartek o godzinie 11 Senat rozpocznie pierwsze po parlamentarnych wakacjach posiedzenie Senatu. Izba Wyższa parlamentu zajmie się m.in. kwestią wsparcia dla branży turystycznej w ramach walki z następstwami COVID-19.

W porządku obrad jest między innymi nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. To druga tarcza antykryzysowa dla branży turystycznej. Ustawa wprowadza rekompensaty za opłacone i nieodbyte imprezy turystyczne. Przewiduje też, że o wypłatę świadczeń postojowych będą mogli ubiegać się prowadzący działalność sezonową piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, którzy zawiesili działalność po 31 sierpnia 2019 roku i działalność wykonywali sezonowo nie dłużej niż dziewięć miesięcy w roku. Z postojowego będą mogli również skorzystać agenci turystyczni.

Senat zajmie się nowelizacją ustawy reprywatyzacyjnej

Senatorowie zajmą się też nowelizacją ustawy reprywatyzacyjnej. Ma ona usprawnić wypłatę odszkodowań lokatorom poszkodowanym w wyniku reprywatyzacji, zakazuje też reprywatyzacji budynków z lokatorami.

Zobacz wideo Koronawirus bije w gospodarkę i turystykę. Może zepsuć wakacje i wyhamować gospodarkę

W porządku obrad znajdzie się też senacki projekt ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim, który określa zasady i tryb utworzenia oraz zasady funkcjonowania tego związku. Tworzyłyby go gminy województwa pomorskiego o silnych powiązaniach funkcjonalnych i zaawansowanych procesach urbanizacyjnych. W jego skład wchodziłyby te powiaty, których co najmniej połowa gmin należy do związku metropolitalnego, a także miasta na prawach powiatu: Gdańsk, Gdynia i Sopot.

Senatorzy wysłuchają ministra zdrowia

Senat ma też wysłuchać informacji ministra zdrowia na temat dostępności do świadczeń zdrowotnych w okresie epidemii koronawirusa i strategii działań w ochronie zdrowia w okresie jesienno-zimowym.

Czytaj też: Zwolnienie z ZUS dla turystyki do końca roku. Rzecznik MŚP apeluje o zmiany w ustawie

Więcej o: