Ukraina: trwa handel zaświadczeniami o negatywnym wyniku testu na COVID-19. Oferują je biura podróży

Jak podaje agencja prasowa Interfax-Ukraina, u naszych wschodnich sąsiadów kwitnie handel zaświadczeniami o negatywnm wyniku testu na koronawirusa. "Lewe" zaświadczenia ułatwiają wyjazd za granicę.

Na Ukrainie handluje się zaświadczeniami o negatywnym wyniku testu na COVID-19 w celu wyjazdu za granicę - pisze w środę agencja Interfax-Ukraina, powołując się na dyrektora jednego z laboratoriów. Taką usługę oferują niektóre biura turystyczne - dodano.

Zobacz wideo Uczelnie przygotowują się na nowy rok akademicki. Koronawirus stworzył nowe obszary do badań naukowych

Na Ukrainie kwitnie handel zaświadczeniami o negatywnym wyniku testu na koronawirusa

"Na dziś testy PCR robi się zarówno po to, by wykryć wirusa, jak i realizując formalne wymogi w celu wyjazdu za granicę albo zakończenia kwarantanny. Jeśli chodzi o wyjazd za granicę, to obecnie na rynku już istnieje pewien handel zaświadczeniami o negatywnym wyniku PCR w celu wyjazdu za granicę" - powiedział agencji dyrektor handlowy laboratorium Sinewo Mykoła Skawronskyj.

Testy PCR to badania korzystające z technik biologii molekularnej, służące do wykrywania określonego materiału genetycznego w analizowanej próbce. A zatem w trakcie badań laboratoryjnych szuka się fragmentów DNA lub RNA wirusa lub bakterii, jeżeli podejrzewa się infekcję, albo takich cech genetycznych, które wskazują na wrodzoną skłonność do pewnych chorób. Dzięki testom PCR udaje się także potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo.

Zaświadczenia proponują niektóre biura podróży

Jak dodał Skawronskyj, niektóre biura podróży proponują turystom za względnie niewysoką sumę załatwienie koniecznego do wyjazdu za granicę zaświadczenia nawet bez poddawania się testowi.

W minionym tygodniu na Ukrainie przeprowadzono prawie 158 tys. testów metodą PCR; niemal 20 proc. z nich wykonano w siedmiu prywatnych laboratoriach - pisze Interfax-Ukraina.

Pandemia koronawirusa na Ukrainie do tej pory spowodowała ponad 143 tys. przypadków zakażeń wirusem SARS-CoV-2, w tym ponad 2,9 tys. zgonów.

 ***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: