Szczepionka na koronawirusa. Minister zdrowia zapowiada, że Polacy zaszczepią się w marcu lub kwietniu

Minister Zdrowia Adam Niedzielski w programie money.pl "Newsroom" zapowiedział, że Polacy zyskają dostęp do szczepionki na koronawirusa w kwietniu bądź marcu. Sama szczepionka ma być gotowa już w grudniu. Niedzielski nie zdradził, jaka firma podaje takie informacje.

Rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia poinformował, że resort zakupi szczepionkę przeciw koronawirusowi i że trwają rozmowy w tej sprawie. Informacje te potwierdził i uzupełnił szef departamentu zdrowia, Adam Niedzielski w programie money.pl "Newsroom". 

Minister zdrowia Adama Niedzielski: Szczepionka na koronawirusa w marcu lub kwietniu dla Polaków

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że została stworzona specjalna grupa zakupowa, która ma odpowiada za nabycie szczepionki na koronawirusa. Grupa pracuje z Unią Europejską, która przed dwoma tygodniami informowała, że podpisała kontrakt na 400 mln dawek z firmą AstraZeneca. Niedzielski poinformował, iż jeden z producentów, z którym prowadzone są rozmowy zapowiedział, że szczepionka może być gotowa już w grudniu. Nie zdradził jednak, które przedsiębiorstwo już niebawem ukończy nad nią prace.

Zobacz wideo Uczelnie przygotowują się na nowy rok akademicki. Koronawirus stworzył nowe obszary do badań naukowych

Zdaniem ministra zdrowia Polacy w związku z powyższym będą mogli szczepić się już w marcu lub kwietniu. Wedle słów Niedzielskiego Polska ma w pierwszej kolejności dostać dostęp do szczepionki ze względu na parytet ludności, a dawek ma wystarczyć dla wszystkich obywateli naszego kraju. Możliwe, że Polacy będą musieli dopłacić do szczepienia, informuje szef resortu zdrowia, mimo że UE pracuje nad obywatelskim projektem, dzięki któremu miałyby być one darmowe. Opłata miałaby być jednak symboliczna. Szczepionka ma kosztować państwo około 2 euro za dawkę.

Kiedy szczepionka na koronawirusa?

Na całym świecie trwają prace nad ponad 200 potencjalnymi szczepionkami. Z tego tylko 10 proc. specyfików weszło w kluczową fazę testów na ludziach. "Business Insider" pod koniec stycznia informował, że tak naprawdę wciąż nie wiemy, kiedy szczepionka będzie gotowa, ani jak długo zajmie jej produkcja, a następnie dystrybucja. Słowa ministra zdrowia są więc zaskakujące, tym bardziej że większość firm jest ostrożna z podawaniem dat ukończenia prac nad szczepionką. Gotowość swojego produktu do końca tego roku zapowiedziała właściwie tylko chińska firma Sinopharm.  

Więcej o: