Biomed Lublin wyprodukował pierwszą serię "leku na COVID-19". Akcje spółki wzrosły o 35 proc.

Firma Biomed Lublin w środę ogłosiła, że jej "prace nad polskim lekiem na COVID-19" są na zaawansowanym etapie. Ma pojawić się na rynku w 2021 roku. Czym zajmuje się firma Biomed Lublin? Jakie leki produkuje?

Spółka Biomed Lublin poinformowała, że z sukcesem zakończył się pierwszy etap produkcji "polskiego leku na COVID-19". Nie oznacza to jednak, że wkrótce pojawi się on w sprzedaży. Kolejnym krokiem są trwające kilka miesięcy badania kliniczne. Po nich nastąpi proces rejestracyjny, po którym będzie można dopuścić lek do sprzedaży. Na rynku pojawi się więc dopiero w 2021 roku. 

Zobacz wideo Uczelnie przygotowują się na nowy rok akademicki. Koronawirus stworzył nowe obszary do badań naukowych

Biomed Lublin mocno w górę na GPW

Środowa informacja o zakończeniu pierwszego etapu produkcji sprawiła, że akcje spółki na GPW wzrosły o 35 proc. W ciągu ostatnich 12 miesięcy stopa zwrotu z inwestycji w akcje firmy wyniosła aż 2200 proc. NA GPW Biomed Lublin zadebiutował w 2015 roku. 

Notowania Biomed-LublinNotowania Biomed-Lublin stooq.pl

Biomed Lublin z pierwszym polskim lekiem na COVID-19. Czym zajmuje się firma? 

Biomed Lublin Wytwórnia Surowic i Szczepionek jest polskim przedsiębiorstwem farmaceutycznym istniejącym od 1944 roku. Jej siedziba znajduje się przy ul. Uniwersyteckiej 10 w Lublinie. W pierwszych latach działalności zajmowała się produkcją szczepionek przeciw chorobom, takim jak wścieklizna, dur brzuszny czy czerwonka. W latach 60 i 70. XX wieku firma sukcesywnie się rozwijała. 

W obecnie formie istnieje od końca 1999 roku, kiedy to zawiązana została spółka „Biomed” Wytwórnia Surowic i Szczepionek. Obecnie specjalizuje się ona w produkcji preparatów leczniczych, ale także odczynników laboratoryjnych. Spółka wytwarza łącznie kilkadziesiąt produktów, w tym szczepionkę przeciwko gruźlicy, trombinę czy leki wykorzystywane w leczeniu onkologicznym. Od 2017 roku prezesem zarządu jest Michał Piróg. 

Więcej o: